Zinātņu doktori Latvijā
Apsekojuma "Zinātņu doktoru tālākā karjera" dati tiek izmantoti, lai iegūtu apkopotu un starptautiski salīdzināmu informāciju par zinātņu doktoriem Latvijā (vecumā līdz 69 gadiem), kas doktora grādu (atbilstoši Starptautiskās standartizētās izglītības klasifikācijai – ISCED-1997 6. līmenis) ieguvuši Latvijā vai ārpus tās.
Apsekojumā apkopoja informāciju par zinātņu doktoru izglītību (grāda iegūšanas laiks un valsts, zinātniskā grāda joma), ekonomisko aktivitāti un ienākumiem.
- Doties uz >
-
Termini un definīcijas
>
- Datu vākšana un aprēķināšana >
Termini un definīcijas
Zinātņu doktors
Zinātņu doktoru tālākās karjeras apsekojumā tiek aptvertas personas vecumā līdz 69 gadiem, kuras zinātnisko grādu atbilstoši Starptautiskās standartizētās izglītības klasifikācijas (ISCED-1997) 6. līmenim ieguvušas Latvijā vai ārpus tās. Izlasē tika iekļautas:
- personas, kuras Padomju Savienības pastāvēšanas laikā ir ieguvušas zinātņu kandidāta vai doktora grādu Latvijas Padomju Sociālistiskajā Republikā (LPSR) vai citur bijušajā Padomju Savienībā un kuru zinātņu kandidāta vai zinātņu doktora grāds tiek pielīdzināts Latvijas Republikas doktora zinātniskajam grādam (izņemot Padomju Sociālistisko Republiku Savienībā (PSRS) iegūto zinātnisko grādu, kas iegūts, pamatojoties uz darbu marksismā-ļeņinismā, zinātniskajā komunismā, Padomju Savienības Komunistiskās (boļševiku) partijas vēsturē, zinātniskajā ateismā, padomju tiesībās, padomju ideoloģisko organizāciju apoloģētikā, kā arī darbu, kurā slavināta totalitāra ideoloģija vai kurā noniecināts vai noliegts Latvijas Republikas valstiskums);
- personas, kuras doktora grādu ieguvušas Latvijā jau pēc Latvijas Republikas neatkarības atgūšanas;
- personas, kuras doktora grādu ieguvušas ārzemēs.
Zinātnieks
Zinātniskā grāda joma
Joma, kurā iegūts zinātņu doktora grāds, atbilstoši "Fraskati rokasgrāmatai" (angl. – "Frascati Manual: Proposed Standard Practise for Surveys on Research and Experimental Development"), kas ir zinātnes statistikas metodoloģijas rokasgrāmata, kuru publicējusi Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD).
Vidējie bruto ienākumi [zinātņu doktoru tālākās karjeras apsekojums]
Ienākumi pirms nodokļu nomaksas 2006. un 2009. gadā, ieskaitot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, ko maksā strādājošie, un iedzīvotāju ienākuma nodokli (tā sauktā alga "uz papīra").
Datu vākšana un aprēķināšana
Apsekojuma metode un datu avoti
Dati tika iegūti izlasveida apsekojumā "Zinātņu doktoru tālākā karjera", kurš tika veikts 2007. un 2010. gadā. Datu iegūšanai tika izmantotas vairākas informācijas iegūšanas metodes:
- aptaujas anketas (tās tika izsūtītas un saņemtas, izmantojot e-pastu);
- telefonintervijas (izmantojot veidlapu papīra formātā);
- personintervijas ("face to face" intervijas, izmantojot veidlapu papīra formātā – PAPI (paper and pencil interviewing)).
Mērķa populācija
Apsekojumā izlases veidā tika iekļauti zinātņu doktori vecumā līdz 69 gadiem.
Izlases apjoms
Izlases rāmis tika veidots no šādiem informācijas avotiem: Latvijas Zinātnes padomes doktora grāda ieguvēju datubāze; Izglītības un zinātnes ministrijas Zinātnisko institūciju reģistrs (institūcijās nodarbinātās personas); Akadēmiskā informācijas centra datubāze; internetā pieejamie resursi.
2007. gadā – 2 000 respondentu (atbildētības līmenis 71%);
2010. gadā – 1 500 respondentu (atbildētības līmenis 65%).
Datu precizēšana
Publicētie dati ir galīgi un netiek precizēti.
Klasifikācijas
Dati apkopoti saskaņā ar Profesiju klasifikatoru, kas balstīts uz Starptautisko standartizēto profesiju klasifikāciju (ISCO-08) un Latvijas Republikas izglītības klasifikāciju.
Tīmekļa vietnes sadaļā Klasifikāciju katalogs ir publicētas klasifikācijas ar klasifikāciju kodiem un to skaidrojumiem.
Kontaktpersona metodoloģijas jautājumos
Vārds | Uzvārds | Telefona numurs | Amats | E-pasts |
---|---|---|---|---|
Anita | Švarckopfa | 67366648 | vecākā metodikas eksperte | Anita.Svarckopfa@csb.gov.lv |