Biznesa pakalpojumu cenu indeksi
Biznesa pakalpojumu cenu indeksus izmanto iekšzemes kopprodukta novērtēšanai salīdzināmajās cenās, kā arī ekonomiskajā analīzē un starptautiskos salīdzinājumos.
Indeksu attīstība turpinās, un publicētajiem datiem ir eksperimentāls raksturs.
- Doties uz >
-
Termini un definīcijas
>
- Datu vākšana un aprēķināšana >
Termini un definīcijas
Biznesa pakalpojumu cenu indeksi
Biznesa pakalpojumu cenu pārmaiņas
No cenu indeksiem aprēķina cenu pārmaiņas ceturkšņa, gada vai jebkura cita perioda laikā.
Cenu pārmaiņas pret iepriekšējo ceturksni atspoguļo vidējā cenu līmeņa pārmaiņas 3 mēnešu laikā.
Cenu pārmaiņas pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu parāda cenu pārmaiņas 4 ceturkšņu robežās.
Datu vākšana un aprēķināšana
Apsekojuma metode un datu avoti
Datu avots ir ceturkšņa statistikas pārskata veidlapa par biznesa pakalpojumu cenām Nr. 1-PC un Darba samaksas statistikas daļas savāktie un aprēķinātie dati par vienas stundas darbaspēka izmaksām (veidlapas Nr. 2-darbs un aprēķini no Valsts ieņēmuma dienesta datiem). Svaru aprēķiniem tiek izmantota Uzņēmumu strukturālās un finanšu statistikas daļas pārskatā "Kompleksais pārskats par darbību" (veidlapa Nr. 1-gada) savāktā un apkopotā informācija un administratīvie dati.
Mājaslapas sadaļā Respondentiem/Veidlapu katalogs var iepazīties ar apsekojumu veidlapām.
Mērķa populācija
Informāciju par biznesa pakalpojumu cenām iegūst no uzņēmumiem, kuru galvenais ekonomiskās darbības veids atbilst šādām Saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas (NACE 2. red.) nozarēm:
H Transports un uzglabāšana:
49.20 Kravu dzelzceļa transports;
49.41 Kravu pārvadājumi pa autoceļiem;
52.10 Uzglabāšana un noliktavu saimniecība;
52.24 Kravu iekraušana un izkraušana;
53 Pasta un kurjera darbība;
53.10 Pasta darbība saskaņā ar universālā pakalpojuma pienākumu;
53.20 Citas pasta un kurjeru darbības.
J Informācijas un komunikācijas pakalpojumi:
58 Izdevējdarbība;
62 Datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības;
63 Informācijas pakalpojumi.
M Profesionālie, zinātniskie un tehniskie pakalpojumi:
69.10 Juridiskie pakalpojumi;
69.20 Uzskaites, grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumi; konsultēšana nodokļu jautājumos;
70.2 Vadības konsultāciju pakalpojumi;
71 Arhitektūras un inženiertehniskie pakalpojumi; tehniskā pārbaude un analīze;
73 Reklāmas un tirgus izpētes pakalpojumi.
N Administratīvo un apkalpojošo dienestu darbība:
78 Darbaspēka meklēšana un nodrošināšana ar personālu;
80 Apsardzes pakalpojumi un izmeklēšana;
81.2 Uzkopšanas darbības.
Saskaņā ar statistiskās konfidencialitātes principiem indeksi netiek publicēti kravu dzelzceļa transporta (49.20) nozarēs.
Izlases apjoms
2020. gadā biznesa pakalpojumu cenu novērošanas izlasē ir iekļauti apmēram 3 975 uzņēmumi. Pavisam katru ceturksni tiek novērotas vairāk nekā 4 655 cenu. Atkarībā no nozares specifikas cenu indeksu aprēķiniem izmanto pakalpojumu cenas vai darbaspēka izmaksas stundā.
Konkrētus pakalpojumus regulārai cenu reģistrācijai statistikas darbinieki atlasa kopīgi ar izlasē iekļauto uzņēmumu speciālistiem. Šo pakalpojumu pārstāvju sarakstu aktualizē reizi gadā.
Aprēķina metodes
BPCI aprēķinos pielieto Laspeiresa tipa formulu. Aprēķinot BPCI, par bāzi cenu salīdzinājumiem lieto iepriekšējā gada 4. ceturksni. Indeksus aprēķina atsevišķi katrai pakalpojumu nozarei.
Atkarībā no realizēto pakalpojumu specifikas indeksa aprēķiniem izmanto konkrētā pakalpojuma pārstāvja vidējo faktisko realizācijas cenu par attiecīgo pakalpojumu.
Nozares, kurās BPCI aprēķina, izmantojot informāciju no statistikas pārskata veidlapas Nr. 1-PC, ir: kravu dzelzceļa transports (NACE 2. red. 49.20), kravu pārvadājumi pa autoceļiem (49.41), uzglabāšana un noliktavu saimniecība (52.10), kravu iekraušana un izkraušana (52.24), pasta darbība saskaņā ar universālā pakalpojuma pienākumu (53.10), citas pasta un kurjeru darbības (53.20), izdevējdarbība (58), uzskaites, grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumi; konsultēšana nodokļu jautājumos (69.20), darbaspēka meklēšana un nodrošināšana ar personālu (78), uzkopšanas darbības (81.2). Cenās ir ietvertas visas atlaides un uzcenojumi, ko saņem pircēji. Tā kā cenām ir jāatspoguļo pakalpojuma sniedzēja ieņēmumi, tās neietver nodokļus, bet ņem vērā subsīdijas, ja tādas ir saņemtas.
Nozares, kur BPCI aprēķināšanai izmanto darbaspēka izmaksu apsekojumā savāktos un apstrādātos datus: datorprogrammēšana, konsultēšana un saistītas darbības (62), informācijas pakalpojumi (63), juridiskie pakalpojumi (69.10), vadības konsultāciju pakalpojumi (70.2), arhitektūras un inženiertehniskie pakalpojumi; tehniskā pārbaude un analīze (71), reklāmas un tirgus izpētes pakalpojumi (73), apsardzes pakalpojumi un izmeklēšana (80).
Bāzes periods
2015. gads ir BPCI bāzes jeb salīdzinājuma periods (2015=100).
Datu precizēšana
Ja, aprēķinos izmantojot labotu, precizētu vai novēloti saņemtu informāciju, ir konstatēta būtiska (vairāk par 0,1 procentpunktu) labojumu ietekme uz konkrētu biznesa pakalpojumu cenu indeksu gada ietvaros (pret iepriekšējā gada atbilstošo ceturksni), tiek veikti publiskoto datu labojumi par iepriekšējo periodu. Precizētu indeksu publicē vienlaicīgi ar datiem par nākamo pārskata periodu, ar norādi par labojumu.
Papildu informācija
Eiropas Savienības Statistikas birojs (Eurostat) apkopo un savā tīmekļa vietnē (Statistics by theme/ Industry, trade and services/ Short-term business statistics/ Database/ Trade and services/ Services/ Service producer prices (SPPI)) publicē biznesa pakalpojumu cenu indeksus par Eiropas Savienību un katru valsti atsevišķi.
Publicētie BPCI atbilst prasībām, ko nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1165/98 par īstermiņa statistiku un Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr.1893/2006 par NACE 2.red. saimniecisko darbību statistisko klasifikāciju. Eurostat nepublicē datus par NACE 2. red. nodaļu (58 Izdevējdarbība), kas tiek publicēta CSP datubāzē.
Kontaktpersona metodoloģijas jautājumos
Jūlija Jeļina
Ražotāju cenu indeksu daļa
vecākais referents