Apstrādes rūpniecības konjunktūras rādītāji
Konjunktūras apsekojumu apstrādes rūpniecības nozarē CSP veic saskaņā ar Eiropas Savienības Kopējo saskaņoto konjunktūras un patērētāju apsekojumu programmu, izmantojot Eiropas Komisijas finansējumu.
Konjunktūras rādītāji apstrādes rūpniecības sektorā apkopo ražošanas aktivitātes izmaiņas nesenajā pagātnē un tuvākajā nākotnē, informāciju par kopējo un eksporta pasūtījumu līmeni, par tuvākajos mēnešos gaidāmo nodarbinātību un produkcijas realizācijas cenām. Iegūtie dati kalpo ekonomiskajai analīzei un īstermiņa prognozēšanai. Konjunktūras aptaujas galvenā priekšrocība ir rezultātu ieguves vienkāršība un ātrums, kā arī nepārtraukta harmonizācija Eiropas Savienības ietvaros.
- Doties uz >
-
Termini un definīcijas
>
- Datu vākšana un aprēķināšana >
Termini un definīcijas
Konfidences rādītājs apstrādes rūpniecībā
Konfidences rādītājs apstrādes rūpniecībā ir apkopojošs rādītājs, kas raksturo vispārējo konjunktūras situāciju šajā nozarē.
To rēķina kā atbilžu saldo vidējo lielumu uz trim jautājumiem: kopējais produkcijas pieprasījuma līmenis; gaidāmās ražošanas aktivitātes izmaiņas un gatavās produkcijas krājumu līmenis ar pretēju zīmi. Saldo (bilanci) aprēķina kā starpību starp pozitīvajām un negatīvajām atbildēm, kas izteiktas procentos.
Lielie, vidējie un mazie uzņēmumi
Uzņēmumi tiek iedalīti šādās grupās:
- lielie – ar nodarbināto skaitu 250 un vairāk;
- vidējie – ar nodarbināto skaitu no 50 līdz 249;
- mazie – ar nodarbināto skaitu no 1 līdz 49.
Līmenis
Nākotnes tendence
Tendence
Datu vākšana un aprēķināšana
Apsekojuma metode un datu avoti
Dati tiek iegūti, veicot izlases apsekojumu. Informācija tiek iegūta no statistikas pārskata veidlapas "Konjunktūras novērtējums rūpniecībā" (1-RKJ).
Mājaslapas sadaļā Respondentiem/Veidlapu katalogs varat iepazīties ar apsekojumu veidlapām.
Mērķa populācija
Ekonomiski aktīvie uzņēmumi, kuru pamatdarbības veids atbilstoši Saimniecisko darbību statistiskajai klasifikācijai (NACE 2. red.) ir apstrādes rūpniecība.
Izlases apjoms
Uzņēmumi apsekojumiem tiek atlasīti, izmantojot mērķtiecīgu, stratificētu izlasi.
Uzņēmumi tiek stratificēti pēc darbības veida atbilstoši NACE 2. red. un nodarbināto skaita. Jo lielāks uzņēmumā nodarbināto skaits, jo lielāka varbūtība šim uzņēmumam tikt iekļautam izlasē.
Izlase veidota kā neatkarīga izlase no citām uzņēmumu apsekojumu izlasēm.
2020. gadā izlasē ir iekļauti 834 uzņēmumi.
Aprēķina metodes
Lai iegūtu rezultātus par apstrādes rūpniecības konjunktūras rādītājiem valstī kopumā, uzņēmumu iesniegtie dati tiek svērti ar nodarbināto skaitu uzņēmumā, kā arī ņemts vērā uzņēmuma nozares īpatsvars kopā apstrādes rūpniecībā. Aprēķinot kopējos apstrādes rūpniecības konjunktūras rādītājus pa uzņēmumu lieluma grupām, uzņēmuma nozares īpatsvars kopējā apstrādes rūpniecībā netiek ņemts vērā.
Par katru apsekojuma jautājumu iegūst atbilžu sadalījumu pa variantiem, izteiktu procentos. No šī sadalījuma aprēķina saldo (bilanci) kā starpību starp galējo atbilžu īpatsvariem. Atbilžu saldo (S) jautājumam ar trim atbilžu variantiem aprēķina pēc formulas:
S = ( "+" ) – ( "–" ), kur
("+") – pozitīvo atbilžu ("pieaudzis", "virs normālā") īpatsvars, procentos;
("–") – negatīvo atbilžu ("samazinājies", "zem normālā") īpatsvars, procentos.
Saldo lietošana dod iespēju jautājuma atbildes izteikt vienā skaitlī, izmaiņas atbildēs uz šo jautājumu periodos veido vienkāršu dinamikas rindu.
Kontaktpersona metodoloģijas jautājumos
Sandra Vītola
Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa
vecākais referents