Preses relīze

Apstrādes rūpniecības apgrozījums septembrī, salīdzinot ar augustu, pieauga par 3,5%

Šī gada septembrī, salīdzinot ar augustu, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 3,5%, tai skaitā vietējā tirgū – par 3% un eksportā – par 4% (no tā eirozonā – par 7,1% un ārpus eirozonas – par 3,9%), liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.  

Apgrozījums, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pieauga iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas nozarē – par 42,1% (pieaugums gan vietēja tirgū, gan eksportā), automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē – par 16,7% (pieaugums abos tirgos). Apgrozījuma kāpums abos tirgos bija arī pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs – kokapstrādē – par 9,2%, gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mašīnas un iekārtas, – par 5,7% un pārtikas produktu ražošanas nozarē – par 1%.

Salīdzinot ar 2013. gada septembri, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā samazinājās par 0,8%, un to ietekmēja apgrozījuma samazinājums vietējā tirgū par 3,2%. Eksportā bija pieaugums par 2,4%, ko nodrošināja apgrozījuma pieaugums ārpus eirozonas par 7,9% (eirozonā bija samazinājums par 6,6%).

Lielākais apgrozījuma samazinājums bija elektrisko iekārtu ražošanas nozarē – par 29,5% (tai skaitā vietējā tirgū – par 43,9%, eksportā – par 21,9%), iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 27,6% (krituma pamatā bija samazinājums vietējā tirgū – par 33%, bet eksportā bija pieaugums – par 2,5%), iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas nozarē – par 17,7% (samazinājums vietējā tirgū – par 27,2%, eksportā – par 7,2%). Apgrozījuma samazinājumu uzrādīja arī pārtikas produktu ražošanas nozare – par 1,2%, un to ietekmēja kritums eksportā par 10,2%, bet vietēja tirgū bija pieaugums par 2,5%.

Savukārt lielākais apgrozījuma kāpums abos tirgos bija kokapstrādē – par 15,6%, gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mašīnas un iekārtas – par 14,6% un mēbeļu ražošanas nozarē – par 24,2%.

2014. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2014. gada 2. ceturksni, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 1,4%, tai skaitā vietējā tirgū – par 3,3%, bet eksportā bija pieaugums par 0,9% (no tā eirozonā  bija pieaugums par 0,7%, bet ārpus eirozonas bija kritums par 0,2%).

2014. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar pērnā gada 3. ceturksni, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā samazinājās par 2,8%, tai skaitā vietējā tirgū – par 5,1%, bet eksportā bija pieaugums par 0,3%  (no tā ārpus eirozonas bija pieaugums – par 3,4%, bet eirozonā bija kritums par 5,1%).

2014. gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 0,2%. Izaugsmes pamatā bija vietējais tirgus, pieaugums – par 1%, bet eksportā bija samazinājums – par 0,7% (no tā kritums bija eirozonā par 2,4%, ārpus eirozonas bija pieaugums par 0,3%). 

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas
2014. gada deviņos mēnešos %, salīdzinot ar 2013. gada atbilstošo periodu (kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzēs.

 

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
Tālr. 67366830


1 Rūpniecības apgrozījuma indekss – raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tā aprēķinā iekļauj ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes un apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījumu faktiskajās cenās. Par svariem izmanto rūpniecības apgrozījuma sadalījumu - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, apgrozījuma indekss netiek deflēts t.i. netiek ņemtas vērā cenu izmaiņas. Apgrozījumā ietver tikai pašražoto pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Publicēšanas datums
Ieteikt

Statistikas tēmas, kas ir saistītas ar šo preses relīzi