Preses relīze

Apstrādes rūpniecības apgrozījums jūnijā krities par 0,9%

Šī gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 0,9% tai skaitā vietējā tirgū – par 1,9%, bet eksportā bija pieaugums par 0,3% (no tā ārpus eirozonas bija pieaugums – par 1,5%, bet eirozonā bija kritums par 5,8%), liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Apgrozījums, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājās elektrisko iekārtu ražošanas nozarē – par 12,8% (samazinājums abos tirgos), iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā (kuģu un laivu, dzelzceļa transporta remonts un apkope, visa veida iekārtu un ierīču remonts un apkope, ražošanas iekārtu un ierīču uzstādīšana) – par 6,5% un tā pamatā bija samazinājums vietējā tirgū, bet eksportā bija pieaugums; dzērienu ražošanas nozarē – par 6,4% (samazinājums abos tirgos).

Salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi apgrozījuma samazinājums bija arī divās pēc īpatsvara lielākajās nozarēs – kokapstrādē par 1,7% (samazinājums eksportā par 4,3%, vietējā tirgū pieaugums par 0,5%) un pārtikas produktu ražošanas nozarē – par 1,4% (samazinājums vietējā tirgū par 1,2%, eksportā – par 1,9%).  

Salīdzinot ar 2013. gada jūniju, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā samazinājās par 2,2%, tai skaitā vietējā tirgū par 3,5% un eksportā – par 0,6% (no tā eirozonā samazinājums par 6,2%, bet ārpus eirozonas bija pieaugums par 2,6%).

Apgrozījuma samazinājums bija iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 41,1% (krituma pamatā bija samazinājums vietējā tirgū, bet eksportā bija pieaugums), iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas nozarē – par 31,6% (samazinājums vietējā tirgū, bet eksportā pieaugums), elektrisko iekārtu ražošanas nozarē – 27,9% (samazinājums abos tirgos) un dzērienu ražošanas nozarē – par 21,4% (samazinājums abos tirgos).

2014. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2014. gada 1. ceturksni, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 1,1%, tai skaitā vietējā tirgū – par 2,6%, bet eksportā bija pieaugums par 0,9% (no tā ārpus eirozonas bija pieaugums – par 1,6%, bet eirozonā bija kritums par 3,3%).

2014. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar pērnā gada 2. ceturksni, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 2,1%, tai skaitā vietējā tirgū – par 2,6%, bet eksportā - par 1,6%  (no tā ārpus eirozonas bija pieaugums - par 4,2%, bet eirozonā bija kritums par 2,4%).

2014. gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 1,9%. Izaugsmes pamatā bija vietējais tirgus, pieaugums – par 4,5%, bet eksportā bija samazinājums – par 1,2% (no tā eirozonā – par 0,9%, ārpus eirozonas -  par 1,3%).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas
2014.gada pirmajā pusgadā %, salīdzinot ar 2013.gada pirmo pusgadu (kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzēs.

 

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
Tālr. 67366830


1 Rūpniecības apgrozījuma indekss – raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tā aprēķinā iekļauj ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes un apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījumu faktiskajās cenās. Par svariem izmanto rūpniecības apgrozījuma sadalījumu - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, apgrozījuma indekss netiek deflēts, t.i., netiek ņemtas vērā cenu izmaiņas. Apgrozījumā ietver tikai pašražoto pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Publicēšanas datums
Ieteikt

Statistikas tēmas, kas ir saistītas ar šo preses relīzi