Naftas produktu imports, eksports un patēriņš
Naftas produktu importa, eksporta un patēriņa datus izmanto, lai novērtētu patērēto, importēto un eksportēto naftas produktu daudzumu Latvijā un visās tautsaimniecības nozarēs.
Dati tiek apkopoti un aprēķināti saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr. 1099/2008 (2008. gada 22. oktobris) B, C un D pielikumu.
- Doties uz >
-
Termini un definīcijas
>
- Datu vākšana un aprēķināšana >
Termini un definīcijas
Benzīns
Bunkurēšana
Citas nozares
Dīzeļdegviela
Dīzeļdegviela galvenokārt satur starpposma destilātu, un šajā kategorijā ietilpst transporta dīzeļdegviela sauszemes transporta dīzeļkompresijas aizdedzei un kurināmā un cita dīzeļdegviela, ko izmanto kā kurināmo un kā degvielu kuģu un dzelzceļa satiksmē.
Šajā kategorijā ietilpst arī biodīzeļdegviela, kuru izmanto kā piedevu dīzeļdegvielai, un sadzīves krāšņu kurināmais.
Ekonomiskās darbības veids [enerģētika]
Uzņēmuma vai individuālās darbības sfēra, kas izpaužas saražotās produkcijas vai sniegto pakalpojumu veidā.
Darbības veida noteikšana notiek pēc Vispārējās ekonomiskās darbības klasifikācijas (NACE 1.1. red., no 2008. gada pēc Saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas NACE 2. red.).
2008. gadā dati publicēti gan pēc NACE 1.1. red., gan NACE 2. red.
Enerģētikas sektors
Kopējais patēriņš [enerģētika]
Energoresursu patēriņš pārveidošanas sektorā un enerģētikas sektorā, visās tautsaimniecības nozarēs, kā arī mājsaimniecībās.
Mazuts (degvieleļļa)
Naftas produkti
Šajā kategorijā ietilpst naftas produkti, kurus lieto kā šķidro kurināmo un degvielu, un citi šķidrie naftas produkti, kas tiek lietoti citām vajadzībām, nevis kā kurināmais un degviela. Tāpat šajā kategorijā tiek iekļauti produkti, kurus sajauc ar naftas produktiem un lieto kā piedevu degvielai, piemēram, degakmens eļļa.
Datubāzē iekļauti dati par šādiem produktiem: degakmens eļļa, sašķidrinātā naftas gāze, benzīns un aviācijas benzīns, benzīna veida reaktīvā degviela, petrolejas veida reaktīvā degviela, petroleja, dīzeļdegviela un sadzīves krāšņu kurināmais, degvieleļļa (mazuts), lakbenzīns, smērvielas, naftas bitumens, parafīna sveķi, naftas kokss, pārējie naftas produkti, atstrādātās eļļas, citi naftas produkti.
Naftas produktu eksports
Naftas produktu apjoms, kas transportēts pāri valsts robežai uz trešajām valstīm un uz Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm (bez preču plūsmas muitas noliktavās un brīvajās ekonomiskajās zonās).
Šajā kategorijā nav iekļauts naftas produktu (dīzeļdegviela, degvieleļļa, degakmens eļļa) apjoms, kas pēc to sajaukšanas tiek piegādāts kuģiem, kas veic starptautiskus reisus. Šo produktu apjoms tiek iekļauts ailē "bunkurēšana".
Naftas produktu gala patēriņš
Naftas produktu imports
Naftas produktu apjoms, kas transportēts pāri valsts robežai no trešajām valstīm un no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm (bez preču plūsmas muitas noliktavās un brīvajās ekonomiskajās zonās).
Importā iekļauts arī naftas produktu apjoms no muitas noliktavām, kas izlietots bunkurēšanā.
Naftas produktu krājumu izmaiņas
Naftas produktu zudumi
Pārējie naftas produkti
Pārveidošanas sektors [enerģētika]
Norāda patērēto energoresursu apjomu elektroenerģijas ražošanai un patērēto kurināmā daudzumu, kas izlietots siltumenerģijas ražošanai, kura tiek pārdota, kā arī saražoto elektroenerģiju un pārdošanai saražoto siltumenerģiju.
Reaktīvā degviela
Šajā kategorijā ietilpst:
- petrolejas veida reaktīvā degviela;
- benzīna veida reaktīvā degviela (JP4), ko izmanto aviācijas turbīnu barošanas blokos;
- citi petrolejas veidi, ko izmanto citās nozarēs, kas nav gaisa kuģu satiksme.
Sašķidrinātā naftas gāze (LPG – angl. 'liquified petroleum gas')
Sašķidrinātā naftas gāze ir parafīnu rindas ogļūdeņražu vieglās frakcijas, kas iegūtas naftas rafinēšanas procesos jēlnaftas stabilizēšanas un dabasgāzes pārstrādes rūpnīcās.
To galvenokārt veido propāns un butāns vai to abu kombinācija.
Statistiskās atšķirības [naftas produkti]
Starpība starp aprēķinātajiem (ražošana + otrreizēji pārstrādāti produkti + imports – eksports – bunkurēšana + transferts + krājumu izmaiņas) un statistikas pārskatos uzrādītajiem patēriņa datiem.
Transferts [naftas produkti]
Naftas produktu reklasifikācijas rezultāts, kas rodas, naftas produktus sajaucot vai lietojot kā piedevu citiem naftas produktiem.
Transports [naftas produkti]
Naftas produktu patēriņš visās transporta darbībās neatkarīgi no ekonomiskās darbības veida, kurā šī darbība notiek:
- starptautiskais gaisa transports;
- iekšzemes gaisa transports;
- autotransports;
- dzelzceļa transports;
- iekšzemes kuģošana.
Datu vākšana un aprēķināšana
Apsekojuma metode un datu avoti
Mēneša dati tiek savākti un publicēti pēc Eurostat metodoloģijas "Monthly oil and gas questionnaire" un "Energy Statistics Manual".
Gada dati savākti un publicēti saskaņā ar Eurostat metodoloģiju "Annual oil questionnaire" un "Energy Statistics Manual".
Naftas produktu importa un eksporta dati tiek iegūti aprēķinu rezultātā no vairākiem datu avotiem:
- mēneša datu iegūšanai izmanto:
- Instrastat ikmēneša pārskatus par tirdzniecību ar ES dalībvalstīm;
- Būvniecības valsts kontroles biroja (līdz 2020. gadam Ekonomikas Ministrijas) katru mēnesi iesniegto informāciju par naftas produktu patēriņu, ražošanu un apriti saskaņā ar Ministru kabineta 2002. gada 28. maija noteikumu Nr. 218 1. un 2. pielikumu "Noteikumi par enerģētikas informācijas sistēmu"; informācija apkopota pēc Valsts ieņēmuma dienestā iesniegtajiem komersantu deklarētajiem datiem un no VID Galvenās muitas pārvaldes muitas deklarāciju datubāzē esošās informācijas;
- Būvniecības valsts kontroles biroja (līdz 2020. gadam Ekonomikas Ministrijas) ikmēneša datus par valsts naftas produktu drošības rezervēm Latvijā;
- muitas kravas deklarācijas par tirdzniecību ar trešajām valstīm;
- mēneša pārskata veidlapu Nr. 2-bunkurēšana, ar ko veic pilnu apsekojumu par naftas produktu piegādi kuģiem un lidmašīnām;
- gada datu iegūšanai izmanto:
- Intrastat ikmēneša pārskatus par tirdzniecību ar ES dalībvalstīm;
- muitas kravas deklarācijas par tirdzniecību ar trešajām valstīm;
- mēneša pārskata veidlapu Nr. 2-bunkurēšana, ar ko veic pilnu apsekojumu par naftas produktu piegādi kuģiem un lidmašīnām;
- gada pārskatu "Pārskats par enerģētisko resursu iegādi un izlietošanu" (veidlapa Nr. 2-EK);
- gada pārskatu "Pārskats par siltumenerģijas un elektroenerģijas ražošanu" (veidlapa Nr. 1-enerģija).
CSP tīmekļa vietnē Veidlapu katalogs var iepazīties ar apsekojumu veidlapām.
Mērķa populācija
Mēneša dati tiek vākti no ekonomiski aktīviem uzņēmumiem, kuru darbības veids ir naftas produktu imports, eksports un realizācija.
Gada datu mērķa populācija ir ekonomiski aktīvi komersanti, budžeta iestādes, nodibinājumi, biedrības, fondi, kas nodarbojas ar naftas produktu, importu, eksportu, patēriņu un realizāciju.
Izlases apjoms
Mēneša datiem tiek veikts Intrastat izlases apsekojums, muitas deklarāciju iesniedzēju pilns apsekojums, mēneša pārskata veidlapas Nr. 2-bunkurēšana pilns apsekojums par produktu piegādi kuģiem un lidmašīnām.
Gada datiem katru gadu tiek apsekoti apmēram 5 tūkst. respondentu. Naftas produktu patēriņš tautsaimniecības nozarēs tiek apsekots visu nozaru valsts un pašvaldību uzņēmumos neatkarīgi no nodarbināto skaita un pārējos uzņēmumos, kur nodarbināti 80 un vairāk cilvēku. Par uzņēmumiem un organizācijām, kur nodarbināti mazāk nekā 80 cilvēku, dati tiek iegūti, izmantojot nejaušo izlases metodi un vispārinot iegūtos rezultātus.
Aprēķina metodes
Naftas produktu iekšzemes patēriņu aprēķina: imports – eksports – bunkurēšana + krājumu izmaiņas + transferts + statistiskās atšķirības.
Klasifikācijas
Naftas produktu importa, eksporta un patēriņa dati tiek apkopoti saskaņā ar:
- ES Kombinēto nomenklatūru;
- Saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas 2. redakciju (NACE 2. red.).
CSP tīmekļa vietnē ir publicēts Klasifikāciju katalogs ar klasifikāciju kodiem un to skaidrojumiem.
Kontaktpersona metodoloģijas jautājumos
Alda Jirgensone
Vides un enerģētikas statistikas daļa
vecākais referents