Viesnīcu un citu tūristu mītņu darbība
Dati par viesnīcu un citu tūristu mītņu darbību tiek izmantoti, lai iegūtu informāciju par viesnīcu un citu tūristu mītņu darbību: apkalpoto cilvēku un pavadīto nakšu skaitu, numuru un gultasvietu noslogojumu, apkalpoto cilvēku sadalījumu pa valstīm.
- Doties uz >
-
Termini un definīcijas
>
- Datu vākšana un aprēķināšana >
Termini un definīcijas
Tūristu mītne
Ēka, ēku grupa vai labiekārtota vieta (teritorija), kurā komersants vai saimnieciskās darbības veicējs nodrošina tūristu diennakts izmitināšanu un apkalpošanu.
Tūristu mītnes tiek iedalītas grupās atbilstoši Saimniecisko darbību statistiskai klasifikācijai (NACE 2.red.):
- Viesnīcas un līdzīgas mītnes (NACE 55.1) – tiek iekļautas viesnīcas, moteļi, kūrortviesnīcas, kūrorta rehabilitācijas centri, apartamentu viesnīcas un viesu mājas (ar ikdienas uzkopšanu);
- Viesu mājas un cita veida īslaicīgas apmešanās mītnes (NACE 55.2) – tiek iekļautas brīvdienu/viesu mājas, viesu dzīvokļi, jaunatnes tūrisma mītnes – hosteļi, tūrisma un atpūtas kompleksi/ bāzes;
- Kempingi, atpūtas transportlīdzekļu un apdzīvojamo autopiekabju laukumi (NACE 55.3) – tiek iekļauti kempingi, treileru laukumi, atpūtas vietas ar nakšņošanu (medībām, makšķerēšanai u.tml.)
Viesnīcas kategorija
Viesnīcu sertificēšanas ceļā noteikts viesnīcas pakalpojumu līmeņa rādītājs. Viesnīcas kategoriju nosaka, ņemot vērā viesnīcas tipu, komforta līmeni, pieejamo pakalpojumu klāstu un līmeni, viesnīcas iekārtojumu, atrašanās vietu utt. Viesnīcas kategoriju kritērijus nosaka pēc valsts standarta vai klasifikācijas sistēmas un novērtē nacionālā tūrisma organizācija vai viesnīcu asociācijas.
Latvijā viesnīcām tiek piešķirtas piecas kategorijas — katrai no tām atbilst attiecīgs zvaigžņu skaits, un atbilstības novērtēšanu un viesnīcu sertificēšanu veic SIA "Viesnīcu un restorānu centrs".
Apkalpoto tūristu skaits
Apkalpoto rezidentu un nerezidentu skaits.
Gultasvietu noslogojums
Numuru noslogojums
Pavadītā nakts
Katra nakts, kuru viesis pavada (guļ vai uzturas) vai arī ir reģistrējies (fiziska klātbūtne nav nepieciešama) kādā tūristu mītnē.
ES 15/25/27/28
ES-15 – Eiropas Savienības 15 valstis: Apvienotā Karaliste, Austrija, Beļģija, Dānija, Francija, Grieķija, Itālija, Īrija, Luksemburga, Nīderlande, Portugāle, Somija, Spānija, Vācija, Zviedrija.
ES-25 – Eiropas Savienības 25 valstis: visas ES-15 valstis, pieskaitot Čehijas Republiku, Igauniju, Kipru, Latviju, Lietuvu, Maltu, Poliju, Slovākiju, Slovēniju, Ungāriju pēc ES paplašināšanās 2004. gada 1. maijā.
ES-27 (2007.-2013.g.) – Eiropas Savienības 27 valstis: visas ES-25 valstis, pieskaitot Bulgāriju un Rumāniju pēc ES paplašināšanās 2007. gada 1. janvārī.
ES-28 – Eiropas Savienības 28 valstis: visas ES-27 (2007.-2013.g.) valstis, pieskaitot Horvātiju pēc ES paplašināšanās 2013. gada 1. jūlijā.
ES-27 (no 2020.g.) – Eiropas Savienības 27 valstis: visas ES-28 valstis, izņemot Apvienoto Karalisti pēc tās izstāšanās no ES 2020. gada 31. janvārī.
Datu vākšana un aprēķināšana
Apsekojuma metode un datu avoti
Dati tiek iegūti, veicot pilnu apsekojumu, un dati tiek apkopoti no CSP izstrādātās statistikas pārskata veidlapas Nr. 1-tūristu mītnes "Pārskats par viesnīcu un citu tūristu mītņu darbību". Pārskatā ietvertie dati aptver visu valsti. Dati ir pieejami sadalījumā pa republikas pilsētām un novadiem.
Tīmekļa vietnes sadaļā Respondentiem/Veidlapu-katalogs varat iepazīties ar apsekojumu veidlapām.
Mērķa populācija
Apsekojumā iekļauj ekonomiski aktīvos individuālos komersantus un komercsabiedrības, kuru pamatdarbības nozare atbilst NACE 2. red. 5510, 5520, 5530, un pārējos komersantus un privātpersonas, kas sniedz izmitināšanas pakalpojumus. No 2017. gada dati tiek apkopoti par visām tūristu mītnēm, nenosakot slieksni mītnē pieejamo gultasvietu skaitam.
Klasifikācijas
Dati tiek apkopoti un publicēti saskaņā ar:
- Administratīvo teritoriju un teritoriālo vienību klasifikatoru (ATVK);
- Viesnīcu kategorijām (zvaigznītes), mītņu tipiem;
- Saimniecisko darbību statistisko klasifikāciju (NACE 2. red.);
- Eurostat ģeopolitisko vienību standartizēto kodu sarakstu.
CSP tīmekļa vietnē ir publicēts Klasifikāciju katalogs ar klasifikāciju kodiem un to skaidrojumiem.
Datu precizēšana
Publicētie dati ir galīgi un netiek pārskatīti.