Faktiskā dzīvesvieta Latvijā (eksperimentālā statistika)
Eksperimentālās statistikas aprēķināšanā izmanto jaunus datu avotus un metodes, cenšoties paplašināt statistikas klāstu vai detalizācijas līmeni atbilstoši lietotāju vajadzībām.
Jāatzīmē, ka eksperimentālās statistikas metodes nav nemainīgas, aprobētas un starptautiski saskaņotas un var tikt mainītas, lai pilnveidotu datu kvalitāti. CSP publicē eksperimentālo statistiku, lai saņemtu lietotāju atsauksmes, izvērtētu datu analītisko potenciālu, atbilstību realitātei un lietotāju vajadzībām.
CSP uzskata, ka arī eksperimentālo datu laikrindas var būt noderīgas lietotājiem un statistikas lietotāju viedoklis ir pamats lēmuma pieņemšanai par šīs statistikas iekļaušanu Oficiālās statistikas programmā. Publicējot eksperimentālo statistiku, CSP nodrošina datu lietotājiem jaunus informācijas avotus lēmumu pieņemšanai.
- Doties uz >
-
Termini un definīcijas
>
- Datu vākšana un aprēķināšana >
Termini un definīcijas
Iedzīvotāju skaits [eksperimentālā statistika]
Iedzīvotāju skaita aprēķins visos norādītajos periodos veikts, izmantojot ģeotelpiskos datus – adrešu punktu koordinātas un administratīvo teritoriju robežas atbilstoši Valsts zemes dienesta datiem 2020. gada 1. janvārī. Šādi samazinātas teritoriālo vienību robežu izmaiņu rezultātā radītās iedzīvotāju skaita svārstības attiecīgajā teritoriālajā vienībā vai administratīvajā teritorijā. Iedzīvotāji, kuru dzīvesvietas ziņu pēdējais aktualizēšanas iemesls ir dzīvesvietas reģistrācijas anulēšana, iekļauti tās administratīvās teritorijas iedzīvotāju skaitā, kurā iepriekš bija deklarēta vai reģistrēta šīs personas dzīvesvieta. Teritoriālo vienību un Rīgas apkaimju dalījumā šo personu dzīvesvieta norādīta kā nezināma.
Datu vākšana un aprēķināšana
Apsekojuma metode un datu avoti
Ciemi, teritoriālās vienības, administratīvās teritorijas un statistiskie reģioni 2020. gada sākumā noteikti atbilstoši Valsts zemes dienesta WFS publicētajām robežām šī gada sākumā. Apkaimes noteiktas atbilstoši Latvijas Atvērto datu portālā publicētajām robežām.
Izmantojot ģeokodētas adreses (adrešu punktu koordinātas), teritorijas iespējams noteikt telpiski:
2000. gada TS – 99,99 % pastāvīgo iedzīvotāju,
2011. gada TS – 100,00 %,
2016. gadā – 99,65 %,
2017. gadā – 99,65 %,
2018. gadā – 99,61 %,
2019. gadā – 99,59 %,
2020. gadā – 99,57 %.
2000. gada tautas skaitīšana (TS)
Par personas faktisko dzīvesvietu 90,7 % pastāvīgo iedzīvotāju pieņem 2000. gada TS anketā norādīto, bet pārējiem, kuri TS laikā netika sastapti, – Iedzīvotāju reģistrā (IR) norādīto. 2000. gada TS oficiālajos rezultātos demogrāfiskie dati (personas raksturojoši) publicēti atbilstoši IR norādītajai dzīvesvietai (pieraksta adresei). Oficiālajā statistikā kopējais iedzīvotāju skaits valstī sakrīt ar iedzīvotāju skaitu IR, bet eksperimentālajā izslēgts 321 iedzīvotājs, kura eksistence tautas skaitīšanas kritiskajā brīdī ir apšaubāma. Iedzīvotāju kopskaits vecuma grupās nesakrīt ar kopējo iedzīvotāju skaitu, jo TS datos nav informācijas par vecumu 73 iedzīvotājiem.
2016.–2017. gadā īstenotā projekta Statistikas un telpiskās informācijas integrēšana ietvaros veikta 2000. gada tautas skaitīšanas datu ģeokodēšana, piesaistot adresēm koordinātas:
Koordinātu piesaistīšanas veidi un ar tiem piesaistīto personu skaits:
Vietas republikas pilsētās, kur pastāvīgo iedzīvotāju īpatsvars kopējā pilsētas iedzīvotāju skaitā izteikti pieaudzis vai samazinājies; 2000–2017:
2011. gada tautas skaitīšana
Tāpat kā oficiālajā statistikā par personas faktisko dzīvesvietu 90,7 % pastāvīgo iedzīvotāju pieņem 2011. gada TS anketā norādīto, bet pārējiem, kuri tautas skaitīšanas laikā netika sastapti, – IR norādīto.
Adreses ar tām piekārtotām koordinātām datubāzē ir visām personām, taču ne vienmēr tās ir pareizas un var pat nesakrist ar anketā norādītajām. Piemēram, anketā norādīts tikai ciems, bet piekārtotā ēkas adrese neatbilst faktiskajai. Līdz ar to, salīdzinot režģa veida datus ar citiem laika periodiem, iespējamas neatbilstošas iedzīvotāju skaita izmaiņas. Piemēram, salīdzinot situāciju 2011. gada TS brīdī un 2018. gada sākumā, režģa šūnā 1kmX689Y309 (Rugāju novada Lazdukalna pagastā) iedzīvotāju skaits pieaudzis no 37 līdz 49, bet blakus esošajā šūnā 1kmX689Y308 – samazinājies no 44 līdz 18. Faktiski daļai šūnā 1kmX689Y309 dzīvojošo personu 2011. gada TS adrese kļūdaini norādīta šūnā 1kmX689Y308. Atsevišķos gadījumos TS oficiālie dati par faktiskās dzīvesvietas atrašanās vietu laboti (382 personām teritoriālā vienība, 454 – Valsts adrešu reģistra adresācijas objekta kods).
Iedzīvotāju skaita novērtējums sākot no 2016. gada
Pastāvīgo iedzīvotāju faktisko dzīvesvietu Latvijā nosaka, izmantojot IR un 2011. gada TS datus.
Ja pēc 2011. gada TS aktualizētas dzīvesvietas ziņas IR (deklarētās un reģistrētās dzīvesvietas ziņas, kā arī mutiski norādīta dzīvesvietas adrese), par personas dzīvesvietu pieņem IR norādīto (tiek izmantots adresācijas objekta kods, ja norādīts).
Ja dzīvesvietas ziņu pēdējais aktualizēšanas iemesls ir dzīvesvietas reģistrācijas anulēšana (sniegtas nepatiesas ziņas vai zudis tiesiskais pamats), persona iekļauta tās administratīvās teritorijas (novada vai republikas pilsētas) iedzīvotāju skaitā, kurā iepriekš bija deklarēta vai reģistrēta šīs personas dzīvesvieta.
Atsevišķos gadījumos netiek izmantoti IR norādītie adresācijas objektu kodi personām ar uzturēšanās atļaujām, ja vienā adresē ir pārāk liels personu skaits un ir pamatojams, ka šīs personas faktiski tur nedzīvo. Šādos gadījumos izmantots tikai teritoriālās vienības kods.
Personām, kuras atrodas ieslodzījumā, sociālās aprūpes iestādēs vai bērnu namos, dzīvesvietu pieņem atbilstoši šo iestāžu adresēm. Sākot ar datiem par 2018. gadu, izmantots plašāks datu avotu klāsts par personām sociālās aprūpes iestādēs un bērnu namos. Tādēļ, salīdzinot ar iepriekšējo divu gadu datiem, iedzīvotāju skaita izmaiņas var neatbilst faktiskajai situācijai (piemēram, krass iedzīvotāju pieaugums režģa šūnā 1kmX656Y323 un Gulbenes novada Līgo pagastā, kur atrodas sociālās aprūpes centrs Siltais).
Pārējos gadījumos par personas faktisko dzīvesvietu pieņem 2011. gada TS norādīto, izņemot, ja persona atradusies ieslodzījumā 2011. gada TS brīdī (sākot ar datiem par 2018. gadu arī sociālās aprūpes iestādē vai bērnu namā), bet tajā vairs neatrodas un dzīvesvietas ziņas IR pēc 2011. gada TS nav aktualizētas (deklarētās un reģistrētās dzīvesvietas ziņas, kā arī mutiski norādīta dzīvesvietas adrese). Tādā gadījumā par personas dzīvesvietu pieņem pirms 2011. gada TS IR norādīto.
Par personas faktisko dzīvesvietu pieņemot 2011. gada TS norādīto, izmantots labotais adresācijas objekta un teritoriālās vienības kods.
Bērniem bez norādīta adresācijas objekta koda pieņem vecāku kodu, ja sakrīt teritoriālās vienības kods. Bērniem bez norādīta teritoriālās vienības koda pieņem mātes adresācijas objekta kodu.
Datu precizēšana
Dati var tikt precizēti. Dati režģa šūnās kopš 2016. gada tiek pārrēķināti ik gadu, lai nodrošinātu datu savstarpējo salīdzināmību mainītu adresācijas objektu koordinātu gadījumā.
Klasifikācijas
Rādītāju aprēķināšanai tiek izmantots Latvijas Republikas Administratīvo teritoriju un teritoriālo vienību klasifikators (ATVK).
CSP tīmekļa vietnē ir publicēts klasifikators kodiem un to skaidrojumiem.