Preses relīze

Latvijas vidējā ģimene (20.10.2010. Vispasaules statistikas diena)

2010.gada 20.oktobrī Latvijas statistika kopā ar visām ES dalībvalstu un apmēram 70 Apvienoto Nāciju dalībvalstu statistikām pirmo reizi atzīmē Vispasaules statistikas dienu.
Latvijas oficiālā statistika pēdējo 20 gadu laikā ir sekmīgi integrējusies Eiropas Savienības statistikas sistēmā, un tās sagatavotā statistiskā informācija par Latvijas sociālajiem un ekonomiskajiem procesiem ir ticama un salīdzināma ar pārējo ES valstu oficiālo statistisko informāciju.
Svētku reizē atceroties, ka Latvijas statistikas devīze skan: „Arvien tuvāk faktiem un cilvēkiem!”, esam sagatavojuši nelielu un mazliet nenopietnu ieskatu statistikas rādītājos, kas ir saprotami un interesanti ikvienam.

Latvijas vidējā ģimene

Ģimenē ir trīs cilvēki: viņš ir 36 gadus vecs, viņai ir 33 gadi un abu kopīgajam dēlam 9 gadi. Laulībā kopā nodzīvoti 9 gadi. Paredzams, ka vīrietis nodzīvos līdz 72 gadu vecumam, bet sieviete par 10 gadiem ilgāk, tas ir līdz 82 gadiem.

Ģimene apdzīvo divistabu mājokli ar kopējo platību 61 m2, kas viņiem pieder īpašumā.

Patēriņam ģimene izlieto gandrīz Ls 590 mēnesī. Lielākie izdevumi ir par pārtiku, transportu un mājokli. Pārtikai kopā ar maltītēm ārpus mājas tiek tērēta teju trešdaļa jeb Ls 180 mēnesī. Nākamais lielākais izdevumu postenis ir izdevumi transportam un sakariem – nedaudz vairāk par Ls 100 mēnesī. Izdevumi par mājokli nedaudz pārsniedz Ls 90 mēnesī.

Ģimene gada laikā, ēdot mājās, patērējusi 120 litrus pilnpiena, apēdusi 590 olas, patērējusi 93 kg svaigas gaļas un 265 kg kartupeļu, izdzērusi kafiju, kuras pagatavošanai izlietoti 5 kg kafijas pupiņu, un patērējusi nedaudz vairāk par 12 kg saldumu.

Vīrs vidēji nedēļā strādā 42 stundas, viņa sieva – 33 stundas. Pārvietošanās transportā katram aizņem 10 stundas nedēļā. Sievai ēst gatavošana un dzīvokļa uzkopšana prasa vismaz 26 stundas nedēļā, bet vīrs mājas rūpēs ir iesaistīts tikai 10 stundas. Viņu dēls skolā pavada 20 stundas nedēļā un tik pat pie TV ekrāna un datora, bet sportam velta 11 stundas nedēļā. Viņa tēvs pie televizora ekrāna pavada 14 stundas nedēļā, bet māte par 3 stundām mazāk. Naktsmieram pieaugušie tērē gandrīz 60 stundas, bet viņu dēls miegam velta 10 stundas nedēļā vairāk nekā vecāki.


Latvijas ģimenes vidējie rādītāji ir aprēķināti šādi:

- Bērna vidējais vecums 2010.g. sākumā
- Mātes un tēva vidējais vecums, pirmajam bērnam piedzimstot, 2000.g. (pirms 9 gadiem).
- Pirmajā laulībā stājušos vidējais vecums, 2000.g. (pirms 9 gadiem).
- Paredzamais vidējais mūža ilgums 2009.g.
- SILC apsekojuma dati.
- Mājsaimniecību budžeta apsekojuma dati par iedzīvotāju izdevumiem un pārtikas produktu patēriņu.
- Laika izlietojuma apsekojuma dati.
 

Publicēšanas datums
Ieteikt

Statistikas tēmas, kas ir saistītas ar šo preses relīzi