Pārlekt uz galveno saturu
Centrālā statistikas pārvalde Sākums

Toolbar

  • Viegli lasīt
  • English
  • Latviski

Main navigation

  • Statistika

    Meklēt statistiku: datu tabulās, publikācijās, kartēs, infografikās un preses relīzēs.

    Datu publicēšanas kalendārs.

    Vai pārlūkot 10 statistikas tēmas.

    Visas datu tabulas ir publicētas CSP datubāzē.

    Šeit pieejami arī materiāli skolēniem un skolotājiem, anonimizētu datu kopas studiju procesam, kā arī informācija kā iegūt piekļuvi anonimizētiem datiem pētniecībai.

    Šeit pieejams arī Statistisko klasifikāciju katalogs.

    Latvija skaitļos toreiz un tagad  #Statistikai100.

  • Respondentiem

    Informācija par aktuālajām iedzīvotāju aptaujām un uzņēmumu (institūciju, komersantu, organizāciju) apsekojumiem, iesniedzamajām veidlapām un to kā noskaidrot NACE kodu.

    Iesniegt datus EDV

    CSP un citu statistikas iestāžu veidlapu katalogs

  • Dokumenti

    Statistikas jomu regulējošie normatīvie akti un dokumenti publiskajai apspriešanai.

    Statistikas programma un informācija par Statistikas padomi, statistikas iestādēm un kvalitātes prasībām sadaļā oficiālās statistikas sistēma.

  • Par mums

    Informācija par CSP, tās struktūru, budžetu un starptautisko sadarbību. Šeit iespējams pieteikties darba sludinājumiem.

    Te arī kontaktinformācija saziņai un materiāli medijiem.

Atpakaļceļš

Sākums/ Statistika/ Statistikas tēmas/ Ekonomika un finanses/ Ražotāju cenas/ Meklēt statistikas tabulas/

Ražotāju cenu indeksi rūpniecībā

Ražotāju cenu indeksus (RCI) izmanto rūpniecības produkcijas apjoma indeksa aprēķināšanā, iekšzemes kopprodukta novērtēšanā salīdzināmajās cenās, kā arī ekonomiskajā analīzē un starptautiskajos salīdzinājumos.

TOC
Doties uz
Termini un definīcijas
Datu vākšana un aprēķināšana
toc

Termini un definīcijas

Ražotāju cenu indekss (RCI)

Ražotāju cenu indekss (RCI) rūpniecībā ir rādītājs, kas raksturo rūpniecības produkcijas cenu pārmaiņas noteiktā laika periodā attiecībā pret bāzes periodu.

RCI bāzes jeb salīdzinājuma periods ir 2015. gads (2015 = 100).

Ražotāju cenu pārmaiņas

No cenu indeksiem aprēķina cenu pārmaiņas mēneša, gada, ceturkšņa vai jebkura cita perioda laikā.

Cenu pārmaiņas pret iepriekšējo mēnesi atspoguļo vidējā cenu līmeņa izmaiņas mēneša laikā. 

Cenu pārmaiņas pret iepriekšējā gada atbilstošo periodu parāda cenu pārmaiņas 12 mēnešu robežās.

Cenu pārmaiņas vidēji gadā parāda vidējās cenu pārmaiņas pārskata gada 12 mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošajiem 12 mēnešiem.

Top
toc

Datu vākšana un aprēķināšana

Apsekojuma metode un datu avoti

Informāciju par ražotāju cenām iegūst, reģistrējot konkrētu preču (pakalpojumu) pārstāvju cenas īpaši izvēlētos uzņēmumos. Datu avots ir veidlapas par ražotāju cenām rūpniecībā Nr. 1-RC (mēneša pārskats) un Nr. 2-RC (gada pārskats). Svaru aprēķiniem izmanto datus par realizētās produkcijas apjomu.

Cenas reģistrē katru mēnesi. Respondenti norāda faktisko ražotāju cenu (bez pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes nodokļa), par kādu preču (pakalpojumu) pārstāvis (konkrēts produkts/pakalpojums) pārdots pārskata mēneša 15. datumā. Ja šajā dienā realizācija nav notikusi, uzrāda faktisko realizācijas cenu šim datumam tuvākajā dienā. Ja par preču (pakalpojumu) pārstāvi ir izvēlēta viendabīga preču grupa, norāda mēneša vidējās cenas.

Mājaslapas sadaļā Respondentiem/Veidlapu katalogs varat iepazīties ar apsekojumu veidlapām.

Mērķa populācija

Mērķa populāciju veido ekonomiski aktīvie uzņēmumi, kuru pamatdarbība vai sekundārā darbība atbilst Saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas (NACE 2. red.) sadaļai B (Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde), C (Apstrādes rūpniecība), D (Elektroenerģija, gāzes apstrāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana) vai E (Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija) un kuros ir 20 un vairāk strādājošie vai neto apgrozījums iepriekšējā gadā ir bijis virs 430 tūkst. eiro.

Tiek atlasīti uzņēmumi ar iespējami lielāko realizētās produkcijas īpatsvaru atbilstošajā rūpniecības nozarē (NACE klasē).

Cenas reģistrē gan vietējā tirgū realizētajai, gan eksportētajai produkcijai un pakalpojumiem.

Izlases apjoms

2020. gadā ražotāju cenu novērošanas izlasē ir iekļauti vairāk kā 600 uzņēmumi. To īpatsvars visā rūpniecības realizācijas apjomā 2018. gadā pārsniedza 80 %. Ar cenu novērošanu aptvertas 152 NACE 2. red. klases (pavisam valstī rūpnieciskā darbība notika 175 klasēs). Apseko vairāk nekā 2,4 tūkst. cenu, no kurām vairāk kā 1,3 tūkst. reģistrē vietējā tirgū realizētajai produkcijai un gandrīz 1,1 tūkst. – eksportētajai produkcijai. Ražotāju cenu novērošanā iesaistīto uzņēmumu sarakstu katru gadu pārskata – no tā izslēdz nestabili strādājošus uzņēmumus un iekļauj uzņēmumus, kuri ieņem nozīmīgu vietu attiecīgajā rūpniecības nozarē. Regulāri aktualizē arī preču (pakalpojumu) pārstāvju sarakstu.

Aprēķina metodes

RCI tiek aprēķināts, lietojot Laspeiresa tipa formulu, kas salīdzina preču pārstāvju "groza" vērtību pārskata periodā ar bāzes perioda vērtību. Aprēķinot RCI, par bāzi cenu salīdzinājumiem lieto iepriekšējā gada decembra cenas. Par svariem izmanto pirms diviem gadiem realizētās produkcijas apjomu sadalījumā pa NACE sadaļām, nodaļām, grupām un klasēm. Lai nodrošinātu svaru un cenu bāzes periodu simetriju, 2020. gadā RCI aprēķinos lietotie svari ir pārrēķināti 2019. gada decembra cenās.

Bāzes periods

2015. gads ir RCI bāzes jeb salīdzinājuma periods (2015 = 100).

Datu precizēšana

Ja, aprēķinos izmantojot labotu, precizētu vai novēloti saņemtu informāciju, ir konstatēta būtiska (vairāk par 0,1 procentpunktu) labojumu ietekme uz kopējo cenu indeksu 12 mēnešu ietvaros (m/(m – 12)), tiek veikti publiskoto rūpniecības ražotāju cenu indeksu labojumi par iepriekšējo periodu.

Precizētus cenu indeksus publicē vienlaicīgi ar datiem par nākamo pārskata periodu ar norādi par labojumu.

Klasifikācijas

RCI aprēķina atbilstoši Saimniecisko darbību statistiskās klasifikācijas 2. redakcijas (NACE 2. red.) sadaļām, nodaļām, grupām un klasēm, kā arī pieciem ražošanas pamatgrupējumiem (starppatēriņa preces, ražošanas līdzekļi, ilgstoša patēriņa preces, īslaicīga patēriņa preces, enerģija).

CSP mājaslapā ir publicēts Klasifikāciju katalogs ar klasifikāciju kodiem un to skaidrojumiem.

Piezīmes

CSP datubāzē publicēto ražotāju cenu indeksu aptvērums un detalizācija ir plašāka un atšķiras no Eurostat publicēto indeksu aptvēruma, jo papildus aptver NACE 2. red. 30.1. grupu (kuģu un laivu būve), 37. nodaļu (notekūdeņu savākšana un attīrīšana) un 38. nodaļu (atkritumu savākšana, apstrāde un izvietošana; materiālu pārstrāde). Eurostat publicēto ražotāju cenu indeksu aptvērums un detalizācija ir šaurāka un atšķiras no Latvijā publicēto indeksu aptvēruma, jo tādejādi Eurostat nodrošina datu salīdzināmību starp valstīm.

Publicētie ražošanas pamatgrupējumi (starppatēriņa preces, ražošanas līdzekļi, ilgstoša patēriņa preces, īslaicīga patēriņa preces, enerģija) atbilst Eurostat publicētajiem datiem ar šaurāku aptvērumu un detalizāciju.

Kontaktpersona metodoloģijas jautājumos

Rita Brice

Ražotāju cenu indeksu daļa

vecākais referents

Rita.Brice@csb.gov.lv

67366862

Top

Centrālā statistikas pārvalde

Lāčplēša iela 1, Rīga, LV-1301

pasts@csb.gov.lv CSP_Latvija
 67366850 CSP_Latvija
RSS Latvijas statistika

Skatīt organizācijas kontaktinformāciju

Skatīt visu darbinieku kontaktus

Privātums

Bezmaksas informatīvais tālrunis

80 0000 98

edv@csb.gov.lv

Konsultācijas par datu iesniegšanu.

Komunikācijas daļa

67366922

info@csb.gov.lv

Konsultācijas par datu pieejamību, informācijas pieprasījumi, izziņas – vairāk sadaļā Informācijas pakalpojumi.