Preses relīze

Par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2010. gada septembrī

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2010.gada septembrī, salīdzinot ar augustu, būvniecības izmaksas Latvijā palielinājās vidēji par 0,1%. Izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai pieauga par 1,2%, bet būvmateriālu cenas – par 0,7%.Strādnieku darba samaksa samazinājās par 2,5%.

Lielākā ietekme uz būvniecības izmaksu kopējo līmeni bija izmaksu pieaugumam rūpniecības, lauksaimniecības un tirdzniecības ēku rekonstrukcijā un celtniecībā, transporta objektu būvē un pazemes maģistrālo cauruļvadu izbūvē.

Gada laikā (salīdzinājumā ar 2009.gada septembri), būvniecības izmaksu kopējais līmenis pieauga par 0,1%. Resursu pamatgrupās palielinājās strādnieku darba samaksa (par 5,5%) un būvmateriālu cenas (par 0,4%). Savukārt, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas kritās par 4,5%.

Būvniecības izmaksu kopējo līmeni visvairāk ietekmēja izmaksu pieaugums transporta objektu būvē, kā arī rūpniecības, lauksaimniecības un tirdzniecības ēku rekonstrukcijā un celtniecībā.

Būvniecības izmaksu pārmaiņas resursu pamatgrupās,

salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo mēnesi

2010.gada 3.ceturksnī, salīdzinot ar 2009.gada 3.ceturksni, būvniecības izmaksas samazinājās vidēji par 1,2%. Izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai saruka par 6,0%, bet būvmateriālu cenas – par 0,6%. Strādnieku darba samaksa pieauga par 4,1%.

Vislielākā pazeminošā ietekme uz būvniecības izmaksu kopējo līmeni bija izmaksu kritumam pazemes maģistrālo cauruļvadu izbūvē un biroju būvniecībā.

Būvniecības resursu cenas sniedz 140 būvuzņēmumi un 35 tirdzniecības uzņēmumi. Būvuzņēmumi sniedz visu resursu cenas, savukārt tirdzniecības uzņēmumi – tikai būvmateriālu cenas. Būvuzņēmumi-respondenti ir izvēlēti ar mērķa atlases palīdzību, izvēloties uzņēmumus ar lielāko saviem spēkiem izpildīto būvdarbu apjomu. Izlasē iekļautie būvuzņēmumi ir ar atšķirīgu specializāciju un pārstāv dažādus Latvijas reģionus. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Detalizētāku informāciju var atrast CSP datubāzē. Preses izlaidums par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2010.gada oktobrī tiks publicēts š.g. 2.decembrī.


Sagatavojusi Ražotāju cenu indeksu daļa
tālr. 67366813
Tatjana Ballode

Publicēšanas datums
Ieteikt

Statistikas tēmas, kas ir saistītas ar šo preses relīzi