Pārlekt uz galveno saturu
Centrālā statistikas pārvalde Sākums

Toolbar

  • Viegli lasīt
  • English
  • Latviski

Main navigation

  • Statistika

    Meklēt statistiku: datu tabulās, publikācijās, kartēs, infografikās un preses relīzēs.

    Datu publicēšanas kalendārs.

    Vai pārlūkot 10 statistikas tēmas.

    Visas datu tabulas ir publicētas CSP datubāzē.

    Šeit pieejami arī materiāli skolēniem un skolotājiem, anonimizētu datu kopas studiju procesam, kā arī informācija kā iegūt piekļuvi anonimizētiem datiem pētniecībai.

    Šeit pieejams arī Statistisko klasifikāciju katalogs.

    Latvija skaitļos toreiz un tagad  #Statistikai100.

  • Respondentiem

    Informācija par aktuālajām iedzīvotāju aptaujām un uzņēmumu (institūciju, komersantu, organizāciju) apsekojumiem, iesniedzamajām veidlapām un to kā noskaidrot NACE kodu.

    Iesniegt datus EDV

    CSP un citu statistikas iestāžu veidlapu katalogs

  • Dokumenti

    Statistikas jomu regulējošie normatīvie akti un dokumenti publiskajai apspriešanai.

    Statistikas programma un informācija par Statistikas padomi, statistikas iestādēm un kvalitātes prasībām sadaļā oficiālās statistikas sistēma.

  • Par mums

    Informācija par CSP, tās struktūru, budžetu un starptautisko sadarbību. Šeit iespējams pieteikties darba sludinājumiem.

    Te arī kontaktinformācija saziņai un materiāli medijiem.

Atpakaļceļš

Sākums/ Statistika/ Statistikas tēmas/ Ekonomika un finanses/ Patēriņa cenas/ Meklēt statistikas tabulas/

Saskaņotais patēriņa cenu indekss

Saskaņoto patēriņa cenu indeksu izmanto patēriņa cenu izmaiņu salīdzināšanai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, kā arī cenu stabilitātes mērīšanai eirozonā.

Eurostat vadlīnijas  attiecībā uz SPCI aprēķinu Covid-19 laikā.

Eurrostat vadlīnijas  attiecībā uz SPCI apkopošanu Covid-19 ierobežojumu atcelšanas/mīkstināšanas apstākļos.

TOC
Doties uz
Termini un definīcijas
Datu vākšana un aprēķināšana
toc

Termini un definīcijas

Saskaņotais patēriņa cenu indekss (SPCI)

SPCI atspoguļo patēriņa preču un pakalpojumu cenu pārmaiņas noteiktā laika periodā. SPCI mēra vidējā cenu līmeņa izmaiņas iedzīvotāju patēriņā nozīmīgākajām precēm un pakalpojumiem (fiksētajam patēriņa grozam). SPCI izmanto patēriņa cenu izmaiņu salīdzināšanai Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs, kā arī cenu stabilitātes mērīšanai eirozonā.

SPCI atsauces periods ir 2015. gads, ko izsaka ar 100 indeksa punktiem (2015 = 100).

SPCI ir tīrais cenu indekss. Tas neatspoguļo ietekmi uz cenu līmeņa izmaiņām, ko nosaka patērētāju iepirkšanās paradumu, preču zīmolu vai tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietu maiņa.

Nemainīgas nodokļu likmes saskaņotais patēriņa cenu indekss

Nemainīgas nodokļu likmes saskaņotais patēriņa cenu indekss (NNL SPCI) ir saskaņotā patēriņa cenu indeksa satelītindekss, no kura ir izslēgta netiešo nodokļu ietekme uz patēriņa cenām. Aprēķinot NNL SPCI, nodokļu likmes laika gaitā tiek saglabātas nemainīgas. Līdz ar to, ja tiek mainītas produktu nodokļu likmes, SPCI un NNL SPCI uzrāda atšķirīgas vērtības. Šo vērtību starpība raksturo nodokļu izmaiņu teorētiski iespējamo ietekmi uz cenu indeksu. Piemēram, ja SPCI 2011. gada janvārī, salīdzinot ar 2010. gada decembri, pieauga par 1,3%, bet NNL SPCI nemainījās, tad starpība (1,3 procentpunkti) raksturo teorētisko nodokļu ietekmi uz cenu pārmaiņām, pieņemot, ka nodokļu izmaiņas patēriņa cenās janvārī atspoguļojas uzreiz pilnā apmērā.

Praksē reālā nodokļu ietekme var atšķirties no teorētiskās, turklāt tā var neatspoguļoties vienā mēnesī, bet pārklāt vairākus mēnešus.

 

Top
toc

Datu vākšana un aprēķināšana

Apsekojuma metode un datu avoti

Patēriņa cenu izlases apsekojums

Cenas visām precēm un pakalpojumiem, izņemot degvielu, tiek reģistrētas katru mēnesi no 4. līdz 20. datumam. Degvielas cenas tiek reģistrētas no 1. līdz 25. datumam. Cenu reģistrācijā tiek ņemtas vērā arī cenu atlaides kvalitatīvām precēm, kas tiek piedāvātas visiem pircējiem. Preču cenas iekļauj tā mēneša SPCI aprēķinā, kurā tās ir novērotas. Pakalpojumu cenas iekļauj tā mēneša SPCI aprēķinā, kurā var sākties pakalpojuma izmantošana par novērotajām cenām.

Cenu reģistrāciju veic speciāli apmācīti CSP darbinieki – cenu reģistratori.

Lai nodrošinātu to, ka preces un pakalpojumi, par kuriem ģimenes maksā lielāku summu no saviem kopējiem izdevumiem, attiecīgi ietekmētu kopējo SPCI lielumu, tiek rēķināti svari, kas ir katras atsevišķas preces vai pakalpojuma izdevumu proporcija no kopējiem mājsaimniecību izdevumiem.

Aprēķiniem lietotie svari ir gada vidējie svari, kas ir apkopoti balstoties uz Nacionālo kontu un Mājsaimniecību budžeta apsekojuma rezultātiem. Kā papildu avoti tiek izmantoti administratīvie dati, nozaru statistiskas dati, kā arī uzņēmumu, veikalu sniegtā informācija. Svaru atsauces periods ir T-2. Katru gadu svari tiek aktualizēti un pārrēķināti T-1 decembra cenās.

Cenu reģistrēšanas vietu izlase tiek veidota, balstoties uz tādiem kritērijiem kā popularitāte iedzīvotāju vidū, nozīmīgs tirdzniecības apgrozījums un plašs pieejamais preču un pakalpojumu klāsts. Cenu reģistrēšanas vietu izlase tiek regulāri pārskatīta. Ja veikals tiek slēgs vai likvidēts, tas tiek aizvietots ar līdzvērtīgu. Cenu reģistrēšanas vietu izlasē ir arī atklātie tirgi un interneta veikali.

Mērķa populācija

Iedzīvotāju aptvērums

SPCI aptver visus valsts pastāvīgos iedzīvotājus, tai skaitā kolektīvajās mājsaimniecībās (pansionātos, bērnu namos, cietumos u. tml.) dzīvojošās personas. SPCI ietver ārvalstu tūristu izdevumus Latvijā.

Ģeogrāfiskais aptvērums

Patēriņa cenu apsekojums tiek veikts Rīgā un 10 citās Latvijas pilsētās. Izmantojot t. s. iedzīvotāju svarus, apsekojuma dati tiek vispārināti uz visu valsti: gan pilsētām, gan lauku teritorijām.

Preču aptvērums

SPCI aptver to preču un pakalpojumu cenas, par ko ir veikta samaksa naudā. SPCI neietver nelegālas preces un pakalpojumus, dāvanas, izdevumus par īpašnieka apdzīvotu mājokli, izdevumus par azartspēlēm un loterijām, procentu un kredītu maksājumus.

Izlases apjoms

2020. gadā SPCI "grozā" ir 514 preces un pakalpojumi, kam regulāri tiek reģistrētas cenas. Tiek apsekoti aptuveni 2 tūkstoši dažādi tirdzniecības un maksas pakalpojumu objekti. Pavisam katru mēnesi tiek novērotas aptuveni 25 tūkstoši cenas.

Vidējais mēnesī novēroto cenu skaits/preču un pakalpojumu skaits patēriņa grupās

 

Cenas

Preces un pakalpojumi

01 Pārtika un bezalkoholiskie dzērieni

6 650

129

02 Alkoholiskie dzērieni un tabakas izstrādājumi

650

12

03 Apģērbs un apavi

2 410

65

04 Mājoklis, ūdens, elektroenerģija, gāze un cits kurināmais

1 360

30

05 Mājokļa iekārta, mājturības preces, piederumi un mājas uzkopšana

2 080

54

06 Veselība

1 450

34

07 Transports

2 920

47

08 Sakari

420

13

09 Atpūta un kultūra

4 600

55

10 Izglītība

180

9

11 Ēdināšanas un izmitināšanas pakalpojumi

700

16

12 Dažādas preces un pakalpojumi

1 760

50

Aprēķina metodes

Vispirms tiek aprēķināta katra patēriņa grozā ietvertā produkta vai pakalpojuma vidējā cena izlasē ietvertajās apdzīvotajās vietās. To aprēķina kā vienkāršu vidējo aritmētisko no visām apdzīvotajā vietā novērotajām produktu un pakalpojumu cenām. No visu apdzīvoto vietu vidējām cenām tiek aprēķināta valsts vidējā cena katram patēriņa cenu grozā ietvertajam produktam un pakalpojumam, sverot ar iedzīvotāju skaita īpatsvaru attiecīgajās teritorijās.

Tad aprēķina cenu indeksu katram produktam un pakalpojumam (zemākā līmeņa cenu indeksu). Zemākā līmeņa cenu indeksi tiek aprēķināti kā vidējo aritmētisko cenu attiecība pārskata un atsauces periodā.

Augstāku līmeņu (patēriņa grupu) cenu indeksu un kopējā SPCI aprēķināšanā lieto Laspeiresa tipa formulu, iegūstot svērto vidējo aritmētisko indeksu no zemāko līmeņu cenu indeksiem:

$I^{T/0} =\sum\limits _{J}$ $w^{0}_{J}$ $*\ I^{T/0}_{J}$ , kur

$I^{T/0}$ – kopējais saskaņotā patēriņa cenu indekss periodā T, salīdzinot ar periodu 0 (atsauces periodu);

$w^{0}_{J}$ – produkta j īpatvars atsauces periodā;

$ I^{T/0}_{J}$ – produkta j cenu indekss periodā T, salīdzinot ar periodu 0 (atsauces periodu).

SPCI aprēķinos indeksa atsauces periods ir 2015. gada vidējā vērtība (2015 = 100). Ja sasaistes mēnesis ir katra gada decembris, tad cenu indeksu mēnesī m, gadā G aprēķina:

$I^{m,G}_{0} =I^{Dec,0}_{0} *\left(\prod\limits ^{G-1}_{g=1} I^{Dec.g}_{Dec.g-1}\right) *I^{m,G}_{Dec,G-1}$, kur

$I^{m,G}_{Dec,G-1}$ – jaunākais ķēdes posms (cenu indekss pārskata gada mēnesī, salīdzinot ar iepriekšējā gada mēnesi);

$I^{Dec,0}_{0}$ – ķēdes posms, ko aprēķina no vēsturiskiem datiem, pārejot no decembra kā atsauces perioda uz vidējo vērtību.

Atsauces periods

Cenu atsauces periods ir iepriekšējā gada decembris. SPCI atsauces periods ir 2015. gads, ko izsaka ar 100 indeksa punktiem (2015 = 100).

Datu precizēšana

Publicētie dati var tikt pārskatīti.

Klasifikācijas

Visas preces un pakalpojumi SPCI grozā ir sagrupēti atbilstoši Eiropas individuālā patēriņa veidu klasifikācijai (turpmāk – ECOICOP). Dati tiek publicēti ECOICOP klasifikatora divu zīmju līmenī.

ECOICOP klasifikācija (angļu valodā) pieejama RAMON klasifikāciju serverī.

Kontaktpersona metodoloģijas jautājumos

Nataļja
Dubkova
Patēriņa cenu indeksu daļa
daļas vadītājs
Natalja.Dubkova@csb.gov.lv
67366644
Top

Centrālā statistikas pārvalde

Lāčplēša iela 1, Rīga, LV-1301

pasts@csb.gov.lv CSP_Latvija
 67366850 CSP_Latvija
RSS Latvijas statistika

Skatīt organizācijas kontaktinformāciju

Skatīt visu darbinieku kontaktus

Privātums

Bezmaksas informatīvais tālrunis

80 0000 98

edv@csb.gov.lv

Konsultācijas par datu iesniegšanu.

Komunikācijas daļa

67366922

info@csb.gov.lv

Konsultācijas par datu pieejamību, informācijas pieprasījumi, izziņas – vairāk sadaļā Informācijas pakalpojumi.