Preses relīze

Par apstrādes rūpniecības apgrozījumu 2011.gada maijā

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka 2011.gada maijā, salīdzinot ar 2011. gada aprīli, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 faktiskajās cenās pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājāspar 1.5%, tai skaitā vietējā tirgū – par 0.5% un eksportā  - par 2.5%.

Lielākais apgrozījuma samazinājums bija citu transportlīdzekļu ražošanā (kuģu un laivu būve un dzelzceļa lokomotīvju un to ritošā sastāva ražošana) – par 35.4% (kritums bija eksportā, bet vietējā tirgū bija pieaugums); automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā – par 7.5% (samazinājums vietējā tirgū – par 5%, eksportā – par 7.8%); metālu ražošanā – par 6% (samazinājums bija gan vietējā tirgū, gan eksportā). Apstrādes rūpniecības apgrozījuma samazinājumu ietekmēja tās lielākās apakšnozares – pārtikas produktu ražošana: sarukums – par 1.8%, tai skaitā vietējā tirgū kritums par 3.7% (tirgus daļa – 71%,) savukārt eksportā bija pieaugums par 4.6%; dzērienu ražošana, samazinājums – par 3.6%, tai skaitā vietējā tirgū - par 6%, (tirgus daļa - 66%), bet eksportā pieaugums bija par 4.6%.

Lielākais pieaugums apstrādes rūpniecībā bija iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 17.1% (vietējā tirgū pieaugums par 20.9%, bet eksportā samazinājums par 7.2%), ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā – par 13.3% (pieaugums gan vietējā tirgū, gan eksportā attiecīgi par 6.1% un 16.8%), farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošanas nozarē apgrozījums pieauga – par 10.8% (eksportā pieaugums, bet vietējā tirgū samazinājums).

2011.gada maijā, salīdzinot ar 2010.gada maiju, pēc kalendāri izlīdzinātiem2 datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 16%, tai skaitā vietējā tirgū – par 13.2% un eksportā – par 18.9%. Jāatzīmē, ka no 22 apstrādes rūpniecības nozarēm, pieaugums bija 18 nozarēs. Lielākais samazinājums bija tekstilizstrādājumu ražošanā tieši vietējā tirgū, ko noteica kritums gatavo tekstilizstrādājumu (mājas tekstils) ražošanā. Savukārt pieaugums bija gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas, ko noteica metāla konstrukciju eksports.

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas
2011.g. maijā % salīdzinot ar 2010.g. maiju (kalendāri izlīdzināti dati)

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzē.

 

Sagatavojusi Rūpniecības statistikas daļa
Tālr. 67366953
Ramona Skakunova

1Rūpniecības apgrozījuma indeksu aprēķina faktiskajās cenās. Indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību.
2Termins "darba dienu izlīdzināšana" tiek aizstāts ar terminu "kalendārā izlīdzināšana".

Publicēšanas datums
Ieteikt

Statistikas tēmas, kas ir saistītas ar šo preses relīzi