Preses relīze

Apstrādes rūpniecības apgrozījums augustā samazinājās par 2,5%

 

Šī gada augustā, salīdzinot ar jūliju, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 2,5%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.Tai skaitā gan vietējā tirgū, gan eksportā bija samazinājums par 2,5%, no tā eirozonā – par 4,2%, bet ārpus eirozonas – pieaugums par 2%. Kāpumu ārpus eirozonas ietekmēja produkcijas realizācijas apjoma pieaugums apģērbu ražošanas nozarē, gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mašīnas un iekārtas, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē, mēbeļu ražošanas nozarē un farmaceitisko pamatvielu un farmaceitisko preparātu ražošanas nozarē.

Apgrozījuma samazinājums, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē – par 18,3% (vietējā tirgū – par 6,1%, eksportā – par 25,9%), iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas nozarē – par 16,2% (vietējā tirgū samazinājums par 48,2%, bet eksportā pieaugums par 5,8%), automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē – par 9,7% (vietējā tirgū – par 19,3%, eksportā – par 7%). Kritums bija arī atsevišķās pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs: koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 1,8% (eksportā samazinājums par 6,5%, bet vietējā tirgū bija pieaugums par 2,3%), pārtikas produktu ražošanā – par 2,8% (vietējā tirgū – par 3,4% un eksportā – par 0,8%, ko ietekmēja kritums ārpus eirozonas –  par 2,8%, bet  eirozonā bija pieaugums par 14,1%).

Apgrozījuma pieaugums augustā, salīdzinot ar jūliju, bija poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 9% (vietējā tirgū - par 6%, eksportā - par 22,8%), apģērbu ražošanas nozarē – par 6,1% (vietējā tirgū – par 12,7%, eksportā – 4%), mēbeļu ražošanas nozarē – par 5,4% (vietējā tirgū – par 7,4%, eksportā – 3,1%) un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas – par 1,5% (vietējā tirgū – par 1,7%, eksportā – par 1,3%).

Salīdzinot ar 2013. gada augustu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības apgrozījums samazinājās par 6,1%, tai skaitā vietējā tirgū – par 8,4%, un eksportā - par 2,8% (no tā eirozonā – par 6,9% un ārpus eirozonas – par 0,8%).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas

2014. gada augustā  procentos, salīdzinot ar 2013. gada augustu
(kalendāri izlīdzināti dati
)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzēs.

 

 

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
Tālr. 67366830

 

Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tā aprēķinā iekļauj ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes un apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījumu faktiskajās cenās. Par svariem izmanto rūpniecības apgrozījuma sadalījumu - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, apgrozījuma indekss netiek deflēts t.i. netiek ņemtas vērā cenu izmaiņas. Apgrozījumā ietver tikai pašražoto pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Publicēšanas datums
Ieteikt

Statistikas tēmas, kas ir saistītas ar šo preses relīzi