Preses relīze

Apstrādes rūpniecības apgrozījums mēnesī krities par 2%, gada laikā pieaudzis par 2,1%

Šī gada martā, salīdzinot ar februāri, apstrādes rūpniecības apgrozījums[1] pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 2%, tai skaitā vietējā tirgū – par 6,5%, bet eksportā bija pieaugums par 4,3% (no tā kāpums eirozonā par 6,2% un ārpus eirozonas – par 2,2%), liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Apgrozījuma samazinājums bija koksnes un koka izstrādājumu ražošanas nozarē – par 4,2% (samazinājums abos tirgos), pārtikas produktu ražošanas nozarē – par 0,2% (krituma pamatā bija vietējais tirgus, bet eksportā bija pieaugums), dzērienu ražošanas nozarē – par 6,2% (samazinājums abos tirgos).

Salīdzinot ar 2013.gada martu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 2,1%, tai skaitāvietējā tirgū par 2,7% un eksportā – par 1,4% (no tā eirozonā pieaugums par 7,8%, bet ārpus eirozonas bija samazinājums par 2%).

Apgrozījuma pieaugumu abos tirgos ietekmēja pēc īpatsvara lielākās apstrādes rūpniecības nozares: koksnes un koka izstrādājumu ražošana – par 13% (vietējā tirgū – par 13,2%, eksportā – par 12,9%), pārtikas produktu ražošana – par 5,6% (vietējā tirgū – par 1%, eksportā – par 19,4%) un metālapstrāde – par 5,6% (vietējā tirgū – par 6,6%, eksportā – par 4,2%).

2014.gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2013.gada 4.ceturksni, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 1,5%, tai skaitā vietējā tirgū – par 0,1% un eksportā – par 3,4% (no tā eirozonā - par 5,5% un ārpus eirozonas - par 1,1%).

2014.gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar pērnā gada 1.ceturksni, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 1,6%. Izaugsmes pamatā bija vietējais tirgus, pieaugums – par 6,8%, bet eksportā bija samazinājums – par 4% (no tā samazinājums ārpus eirozonas par 6,4%, bet eirozonā bija pieaugums par 0,7%).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas
2014.g. 1. ceturksnī %, salīdzinot ar 2013.g. 1. ceturksni
(kalendāri izlīdzināti dati)

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzēs

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
Tālr. 67366830

[1] Rūpniecības apgrozījuma indekss – raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tā aprēķinā iekļauj ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes un apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījumu faktiskajās cenās. Par svariem izmanto rūpniecības apgrozījuma sadalījumu - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, apgrozījuma indekss netiek deflēts t.i. netiek ņemtas vērā cenu izmaiņas. Apgrozījumā ietver tikai pašražoto pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

Publicēšanas datums
Ieteikt

Statistikas tēmas, kas ir saistītas ar šo preses relīzi