Preses relīze

CSP intervētāji uzsāk aptaujāt par sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem

Centrālā statistikas pārvalde (CSP) 9. novembrī uzsākusi personu aptaujas Latvijas iedzīvotāju kardiovaskulāro un citu neinfekcijas slimību riska faktoru šķērsgriezuma pētījuma ESF projekta „Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi” (Identifikācijas Nr.9.2.4.1/16/I/001) ietvaros. Pētījums notiek pēc Veselības ministrijas pasūtījuma ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu. Pētījumu organizē Latvijas Universitāte (LU) sadarbībā ar CSP un E. Gulbja laboratoriju (EGL).

Pētījums ir ļoti svarīgs sirds un asinsvadu slimību un to riska faktoru izplatības novērtēšanai, jo sirds un asinsvadu slimības ir nozīmīga sabiedrības veselības problēma Latvijā. Par to liecina augstie mirstības rādītāji. Šī slimību grupa ir visizplatītākais nāves cēlonis Latvijā – 2017. gadā valstī nomira15,8 tūkstoši cilvēku jeb 56 % no mirušo kopskaita. Arī saslimstības un hospitalizācijas rādītāji ir augsti. Pērn slimnīcās no asinsrites slimībām ārstējies katrs piektais pieaugušais iedzīvotājs.

Personām, kuras ir iekļautas izlasē, ir nosūtītas LU KRMI un CSP vēstules ar aicinājumu piedalīties pētījumā. CSP intervētājs personiski sazināsies ar personu par iespējamo klātienes intervijas laiku un vietu. CSP intervētājs aptaujās tikai to personu, kurai adresēta CSP vēstule par dalību pētījumā, jautājot par asinsspiedienu, holesterīna līmeni, cukura līmeni asinīs, par iedzimtību, uztura paradumiem, fiziskajām aktivitātēm. Katram respondentam būs iespēja kādā no E. Gulbja laboratorijām bez maksas veikt asins analīzi holesterīna un glikozes līmeņa noteikšanai, kā arī arteriālā asinsspiediena mērījumus. Pētījumā ir paredzēts veikt arī respondenta auguma un apkārtmēra mērījumus.

Iedzīvotāju intervēšana tiek veikta laika posmā no 2018. gada 9. novembra līdz 2019. gada 30. martam. Jautājumu un neskaidrību gadījumā iedzīvotāji aicināti sazināties pa bezmaksas konsultatīvo tālruni 80008811 darbdienās no pl. 10.00 līdz 18.00 vai rakstīt uz kardio@csb.gov.lv.

Ilustratīvs attēls ar Eiropas Savienības karogu un NAP2020 logo

Mediju jautājumi:
komunikācijas daļa
E-pasts: media@csb.gov.lv
Tālr.: 67366924, 27880666

Papildu informācija par datiem:
Maranda Behmane
Sociālās statistikas departamenta direktore
E-pasts: Maranda.Behmane@csb.gov.lv
Tālr.: 67366878

 

Publicēšanas datums
Ieteikt