Šodien atzīmēs pirmo Eiropas statistikas dienu

20.10.2016

Šodien, 20. oktobrī Eiropas statistikas kopiena pirmo reizi atzīmēs Eiropas statistikas dienu. Tās mērķis ir, stāstot par neatkarīgu, kvalitatīvu un starptautiski salīdzināmu datu vērtību, aktualizēt oficiālās statistikas nozīmi sabiedrībā un lēmumu pieņemšanā. Eiropas statistikas dienas devīze šogad ir “Labāki dati labākai dzīvei”.

Eiropas statistikas datu lietotāju konferencē Budapeštā šodien prezentēs Eiropas Statistikas Sistēmas Kvalitātes deklarāciju, kas skaidro kvalitātes nodrošināšanas principus oficiālajai statistikai un uzsver kvalitāti kā oficiālās statistikas pievienoto vērtību salīdzinājumā ar citiem informācijas avotiem.

Eiropas statistikas iestādes, tai skaitā CSP, sadarbojas ar Eurostat Eiropas Statistikas sistēmas ietvaros, lai ražotu uzticamu un starptautiski salīdzināmu Eiropas oficiālo statistiku. Oficiālo statistiku izmanto ES valstu valdības, lai plānotu politiku un novērtētu tās rezultātus, uzņēmumi, lai pamatotu savus lēmumus, un pilsoņi, lai izvērtētu valdības īstenoto politiku un salīdzinātu savas valsts sniegumu ar citām valstīm.

Eiropas statistikas dienu plānots atzīmēt katru gadu, savukārt ANO Pasaules statistikas dienu – reizi piecos gados.

Latvijā par godu Eiropas statistikas dienai Centrālā statistikas pārvalde (CSP) kopā ar organizāciju “Datu skola” šodien plkst. 18.15 CSP Informācijas centrā Lāčplēša ielā 1 rīkos datu ekspedīciju. Ekspedīcijas laikā dalībnieki meklēs stāstus CSP ārējās tirdzniecības, sociālekonomiskajos, telpiskajos u.c. datos. Dalībnieku rīcībā būs visi CSP publicētie dati, kurus palīdzēs iegūt atbilstošā formātā. Ekspedīcija notiks grupās, kuras veidos atbilstoši dalībnieku pieredzei un iemaņām. Tās rezultāti var būt datos balstīti stāsti, lietotņu prototipi u.c. projekti.

Eiropas statistikas dienā CSP sociālajos tīklos Twitter un Facebook tiks publicēti fakti par Latviju un ES un aicināts pārbaudīt savas zināšanas par statistiku, piedaloties viktorīnā “Vai esi gudrāks par statistiķi?”.

Datu skola” ir starptautisks tīkls, kas radīts datu lasītprasmes veicināšanai. Būdami tīkla biedri, “Datu skola” strādā, lai nevalstiskās organizācijas, žurnālisti, publiskā sektora institūcijas un pilsoņi uzlabotu spējas strādāt ar datiem efektīvāk, radot labāku, taisnīgāku un ilgspējīgāku sabiedrību.

Vairāk par Eiropas statistikas dienu Eurostat vietnē http://ec.europa.eu/eurostat/web/ess/european-statistics-day

 

Mediju jautājumi:
Beate Danusēviča
Informācijas un komunikācijas daļa
E-pasts: media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366924, 27880666
www.csb.gov.lv
www.twitter.com/CSP_Latvija
www.facebook.com/csplatvija