Septembrī būvniecības izmaksas palielinājās par 0,2 %

26.10.2017

2017. gada septembrī, salīdzinot ar augustu, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 0,2 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Strādnieku darba samaksa1 palielinājās par 0,5 %,mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,2 %, bet būvmateriālu cenas par 0,1 %.

Salīdzinot ar 2016. gada septembri, būvniecības izmaksas palielinājās par 2,3 %. Strādnieku darba samaksa pieauga par 4,3 %, būvmateriālu cenas – par 2,2 %, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 1,2 %.

Septembrī būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugumsapdares būvdarbu strādniekiem (jumiķi, apmetēji, sanitārtehniķi un citi).

Būvniecības izmaksu indeksi
(2010=100, procentos)

2017. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 0,4 %. Strādnieku darba samaksa pieauga par 1,0 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,5 %, bet būvmateriālu cenas – par 0,1 %.

2017. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2016. gada 3. ceturksni, kopējais būvniecības izmaksu līmenis pieauga par 2,1 %. Strādnieku darba samaksa palielinājās par 4,4 %, būvmateriālu cenas – par 1,9 %, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,9 %.

2017. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 190 būvuzņēmumu un vairāk nekā 40 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos papildus izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2016. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 72 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 26 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksām pieejama CSP datubāzē sadaļā “Ražotāju cenas”. Datus par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2017. gada oktobrī publicēs 28. novembrī.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksu indeksiem Latvijā pieejama CSP vietnē sadaļā "Ražotāju cenas – Galvenie rādītāji – Metadati".

 

1Būvniecībā nodarbināto strādnieku bruto darba samaksa stundā, kas sadalīta pa galvenajām profesijām:
-       mūrnieki un tiem radniecīgu profesiju strādnieki;
-       betonētāji un tiem radniecīgu profesiju strādnieki;
-       namdari un būvgaldnieki;
-       apdares būvdarbu strādnieki (jumiķi, apmetēji, sanitārtehniķi un citi);
-       krāsotāji un tiem radniecīgu profesiju strādnieki;
-       elektriķi;
-       asfaltētāji;
-       ceļa būves un mākslīgo būvju palīgstrādnieki;
-       montētāji;
-       metinātāji.

 

 

 

Mediju jautājumi:
Komunikācijas daļa
E-pasts: media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366621, 27880666
www.csb.gov.lv
www.twitter.com/CSP_Latvija
www.facebook.com/csplatvija

 

Papildu informācija par datiem:
Aļona Ivanova
Ražotāju cenu indeksu daļa
E-pasts: Alona [dot] Ivanova [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366884