Pasaules statistikas dienā uzsver labu datu nozīmi labākai dzīvei

20.10.2015

2015. gada 20. oktobrī statistiķi un datu entuziasti svin Pasaules statistikas dienu. Sagaidot Pasaules statistikas dienu, dažādu jomu viedokļu līderi dalās ar savu redzējumu par datu nozīmi viņu dzīvē un sabiedrībā kopumā.

Ekonomikas ministre Dana Reizniece-Ozola norāda, ka veidot kādas nozares plānus bez statistikas būtu kā izslēgt gaismu un mēģināt atrast ceļu. Tā kalpo arī kā darba novērtējums, pieņemot lēmumus, piemēram, nodokļu politikā, enerģētikā, satiksmes, lauksaimniecības vai citā nozarē. Pēc kāda laika, vērojot statistikas dinamiku, ir iespējams redzēt – lēmums bijis pareizs vai nē. Ministre uzsver, ka statistika nav tikai cipari, tā ir kā ceļa rādītājs pareizajā virzienā.

LU profesors Mihails Hazans atklāj, ka darbu ar datiem var pielīdzināt arheologa ikdienai, kur lielajā datu masīvā pa slāņiem noņem lieko, beigās atklājot reālo ainu un atbildes uz svarīgiem jautājumiem. Atbildot uz jautājumu, vai labāki dati veido labāku dzīvi, Mihails Hazans norāda, ka perfektu datu pasaulē nav. Bet godīgs pētnieks vienmēr izmantos labākos datus, kas ir pieejami, tādējādi ļaujot politikas veidotājiem pieņemt pareizus lēmumus.

Portāla “Draugiem.lv” runasvīrs Jānis Palkavnieks aicina uzņēmējus skatīties, kāda ir reālā dzīve – tie ir dati. Viņš uzsver, ka, uzsākot uzņēmējdarbību, svarīgi ir pārbaudīt, vai priekšstati par dažādām jomām vai uzņēmumiem atbilst datiem. Jo dati nemelo, tomēr sajūtas dažkārt mēdz pievilt.

Šī gada Pasaules statistikas dienas devīze "Labāki dati labākai dzīvei" uzsver oficiālās statistikas lomu sabiedrībā. Oficiālā statistika palīdz lēmumu pieņēmējiem pieņemt pārdomātu un uz faktiem balstītu politiku, kas ietekmē miljoniem cilvēku. Pasaules statistikas dienu svin reizi piecos gados, un pirmo reizi Apvienoto Nāciju Organizācija to izsludināja 2010. gadā.

Atbildot uz jautājumu, kā atpazīt labu statistiku, Centrālās statistikas pārvaldes eksperts Mārtiņš Liberts skaidro, ka laba statistika ir:

-      skaidra un saprotama. Kopā ar statistiku jābūt pieejamiem metadatiem – informācijai, kas apraksta, kā attiecīgā statistika ir iegūta, aprēķināta un kāda ir tās kvalitāte, tai skaitā precizitāte, lai lietotājs varētu veikt vēlamo analīzi vai pētījumu;
-      salīdzināma laikā un starp dažādām valstīm vai citām ģeogrāfiskām teritorijām. Ja statistiku kādos aspektos nav iespējams salīdzināt, tad par to brīdina datu lietotājus;
-      pietiekami savlaicīgi publiskota datu lietotājiem;
-      publiskota lietotājiem ērtā formātā. Datu failus un elektroniskās publikācijas var ērtā veidā nolasīt ar datorprogrammu palīdzību un tālāk izmantot aprēķiniem un analīzei.

Pasaules statistikas dienas viedokļu līderu video publicēti Latvijas statistikaYoutube” kanālā.

Pasaules statistikas dienas aktivitātēm iespējams sekot sociālajā tīklā “Twitter”, izmantojot mirkļbirku #StatsDay15.

 


 

Papildu informācija:
Beate Danusēviča, Kristīne Romanovska
Informācijas, izdevniecības un poligrāfijas departaments
E-pasts: media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366621, 27880666