Novembrī būvniecības izmaksas palielinājās par 0,4 %

29.12.2017

2017. gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 0,4 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Strādnieku darba samaksa1 palielinājās par 0,6 %,būvmateriālu cenas – par 0,4 %, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 0,1 %.

Salīdzinot ar 2016. gada novembri, būvniecības izmaksas palielinājās par 3,2 %. Strādnieku darba samaksa pieauga par 5,9 %, būvmateriālu cenas – par 2,9 %, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 2,0 %.

Novembrī būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja cenu pieaugums asfaltbetonam, kā arīdarba samaksas pieaugumsbetonētājiem un tiem radniecīgu profesiju strādniekiem.

Būvniecības izmaksu indeksi
(2010=100, procentos)

2017. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 190 būvuzņēmumu un vairāk nekā 40 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos papildus izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2016. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 72 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 26 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksām pieejama CSP datubāzē sadaļā Ražotāju cenas. Datus par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2017. gada decembrī publicēs 2018. gada 26. janvārī.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksu indeksiem Latvijā pieejama CSP vietnē sadaļā Ražotāju cenas – Galvenie rādītāji – Metadati.

Būvniecībā nodarbināto strādnieku bruto darba samaksa stundā, kas sadalīta pa galvenajām profesijām:
-       mūrnieki un tiem radniecīgu profesiju strādnieki;
-       betonētāji un tiem radniecīgu profesiju strādnieki;
-       namdari un būvgaldnieki;
-       apdares būvdarbu strādnieki (jumiķi, apmetēji, sanitārtehniķi un citi);
-       krāsotāji un tiem radniecīgu profesiju strādnieki;
-       elektriķi;
-       asfaltētāji;
-       ceļa būves un mākslīgo būvju palīgstrādnieki;
-       montētāji;
-       metinātāji.

 

Mediju jautājumi:
Komunikācijas daļa
E-pasts: media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366621, 27880666
www.csb.gov.lv
www.twitter.com/CSP_Latvija
www.facebook.com/csplatvija

 

Papildu informācija par datiem:
Ilvija Vītola
Ražotāju cenu indeksu daļa
E-pasts: Ilvija [dot] Vitola [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366813