Jūlijā būvniecības izmaksas palielinājās par 0,1 %

25.08.2017

2017. gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 0,1 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Strādnieku darba samaksa1 pieauga par 0,5 %, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas būtiski nemainījās, bet būvmateriālu cenas kritās par 0,1 %.

Salīdzinot ar 2016. gada jūliju, būvniecības izmaksas palielinājās par 1,7 %. Strādnieku darba samaksa pieauga par 4,4 %, būvmateriālu cenas – par 1,3 %, bet mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas  – par 0,5 %.

Jūlijā būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugums betonētājiem un tiem radniecīgu profesiju strādniekiem, kā arī montētājiem.

Būvniecības izmaksu indeksi
(2010=100)

2017. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 190 būvuzņēmumu un vairāk nekā 40 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos papildus izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2016. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 72 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 26 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksām pieejama CSP datubāzē sadaļā “Ražotāju cenas”. Datus par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2017. gada augustā publicēs 27. septembrī.

Plašāka informācija par būvniecības izmaksu indeksiem Latvijā pieejama CSP vietnē sadaļā "Ražotāju cenas – Galvenie rādītāji – Metadati".

 

1Būvniecībā nodarbināto strādnieku bruto darba samaksa stundā, kas sadalīta pa galvenajām profesijām:

-       mūrnieki un tiem radniecīgu profesiju strādnieki;
-       betonētāji un tiem radniecīgu profesiju strādnieki;
-       namdari un būvgaldnieki;
-       apdares būvdarbu strādnieki (jumiķi, apmetēji, sanitārtehniķi un citi);
-       krāsotāji un tiem radniecīgu profesiju strādnieki;
-       elektriķi;
-       asfaltētāji;
-       ceļa būves un mākslīgo būvju palīgstrādnieki;
-       montētāji;
-       metinātāji.

 

 

 

Mediju jautājumi:
Sanda Rieksta
Informācijas un komunikācijas daļa
E-pasts: media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366621, 27880666
www.csb.gov.lv
www.twitter.com/CSP_Latvija
www.facebook.com/csplatvija

 

Papildu informācija par datiem:
Aļona Ivanova
Ražotāju cenu indeksu daļa
E-pasts: Alona [dot] Ivanova [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366884