CSP uzsāk mājsaimniecību energoresursu patēriņa apsekojumu

08.12.2015

Šonedēļ Centrālā statistikas pārvalde (CSP) uzsāk mājsaimniecību energoresursu patēriņa apsekojumu. Tā mērķis ir noskaidrot, cik elektroenerģijas, dabasgāzes, malkas un citu energoresursu patērē Latvijas mājsaimniecībās un kādi ir to izdevumi par šiem resursiem. Apsekojums ilgs līdz 2016. gada 14. martam, un tajā plānots aptaujāt 11 tūkstošus mājsaimniecību visā Latvijā.

Aptaujā piedalās to mājokļu iedzīvotāji, kuri saņēmuši CSP vēstuli ar aicinājumu piedalīties 2015. gada mājsaimniecību energoresursu patēriņa apsekojumā. Līdz 28. decembrim iedzīvotāji aicināti aizpildīt aptaujas anketu elektroniski CSP vietnē https://eintervija.csb.gov.lv. No 7. decembra līdz 28. decembrim katru dienu no plkst. 8.30 līdz 20.00 darbosies bezmaksas konsultatīvais tālrunis 80007078 un e-pasts energoapsekojums [at] csb [dot] gov [dot] lv.

Ja anketa netiks aizpildīta elektroniski līdz 28. decembrim, CSP intervētājs aptaujās mājokļa iedzīvotājus klātienes vai telefonintervijā no 2016. gada 7. janvāra līdz 14. martam. CSP aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un aktīvi sadarboties ar intervētājiem, jo kvalitatīvu datu iegūšanai ir svarīga katra atbilde.

Aptaujā uzdos jautājumus par mājokli, izmantotajām elektroierīcēm un transportlīdzekļiem, kā arī energoresursu, apkures un karstā ūdens patēriņu. Lai varētu sekmīgi atbildēt uz anketas jautājumiem, CSP aicina iepriekš sagatavot 2015. gada komunālo pakalpojumu rēķinus un energoresursu (elektroenerģija, dabasgāze, degviela, malka u.c.) iegādi apliecinošus dokumentus.

Mājsaimniecību energoresursu patēriņa apsekojumu veic reizi piecos gados. Tā rezultātus iekļauj Latvijas energobilancē, kurā apkopota informācija par valstī saražotajiem energoresursiem, to importu, eksportu un patēriņu Latvijas mājsaimniecībās, transporta, rūpniecības, lauksaimniecības u.c. nozarēs. Energobilanci izmanto Latvijas enerģētikas stratēģijas veidošanā, enerģētikas attīstības scenāriju plānošanā, kā arī Latvijas emisiju kvotu tirdzniecības sistēmā.

2010. gada mājsaimniecību energoresursu patēriņa rezultāti atklāja, ka Latvijā lielākais energoresursu patērētājs ir mājsaimniecības – tās patērē trešdaļu (31%) energoresursu. No mājsaimniecībās patērētajiem energoresursiem 43% patēriņa veido malka, 27% – siltumenerģija (apkure), 12% – elektroenerģija un 9% – dabasgāze. Gandrīz katrā mājsaimniecībā Latvijā ir krāsu televizors (97%) un ledusskapis (97%). Automātiskā veļasmašīna ir pieejama 84% mājsaimniecību, elektriskā tējkanna – 67%, savukārt trauku mazgājamā mašīna – vien 6% mājsaimniecību. 2010. gadā viena mājsaimniecība vidēji mēnesī patērēja 193 kilovatstundas (kWh) elektroenerģijas, kas ir par 29 kWh vairāk, salīdzinājumā ar 2006. gadu.

Plašāka informācija par 2010. gada energoresursu patēriņa mājsaimniecībās apsekojuma rezultātiem pieejama CSP datu bāzē sadaļā „Energoresursu patēriņš mājsaimniecībās”.
 

Mediju jautājumi:

Beate Danusēviča, Kristīne Romanovska
Informācijas un komunikācijas daļa
media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366924, 67366621, 27880666
@CSP_Latvija 
 /csplatvija