CSP eksperti izstrādā R programmas bibliotēku "vardpoor" statistikas precizitātes novērtēšanai

19.02.2016

Centrālās statistikas pārvaldes Matemātiskā nodrošinājuma daļas eksperti Juris Breidaks un Mārtiņš Liberts ir izstrādājuši R programmas bibliotēku (papildinājumu) "vardpoor". Bibliotēka dod iespēju novērtēt statistikas precizitāti, kas ir aprēķināta, izmantojot izlases veida apsekojuma datus. Bibliotēkas "vardpoor" galvenās priekšrocības ir iespēja to pielietot gandrīz visiem izlašu veidiem, ērti integrēt statistikas ražošanas procesā, kā arī ātri veikt nepieciešamos aprēķinus.

Bibliotēka "vardpoor" ir prezentēta oficiālajai statistikai veltītajā starptautiskajā konferencē "Jauni izaicinājumi statistikas programmatūrā – R lietošana oficiālajā statistikā" 2015. gada aprīlī Bukarestē. Informācija par bibliotēku "vardpoor" ir publicēta arī Starptautiskās apsekojumu statistiķu asociācijas (IASS) izdotā žurnāla "The Survey Statistician" 2016. gada janvāra numurā (pieejama IASS vietnē http://isi-iass.org/home/wp-content/uploads/survey-statistician-january-2016.pdf).

IASS apvieno apsekojumu statistiķus no visas pasaules. Tās mērķis ir popularizēt izlases apsekojumu un populācijas skaitīšanu teorijas un prakses pētniecību un attīstību, kā arī veicināt statistiķu, valdības un sabiedrības interesi par apsekojumiem un populācijas skaitīšanām visā pasaulē.

R programmas bibliotēka "vardpoor" pirmo reizi publicēta 2014. gadā, un tā ir pieejama vietnē https://cran.r-project.org/web/packages/vardpoor/. R ir plaši izmantota programmatūras vide statistikas skaitļošanai (https://www.r-project.org). Tā ļauj lietotājiem radīt jaunas funkcijas un procedūras, veidot bibliotēkas (paplašinājumus), tādējādi pilnveidojot R funkcionalitāti.

 

Papildu informācija:
Juris Breidaks
Matemātiskā nodrošinājuma daļa
E-pasts: Juris [dot] Breidaks [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366833