CSP aptaujās Latvijas iedzīvotājus par viņu piedalīšanos mūžizglītībā

12.10.2016

Šā gada 14. oktobrī Centrālā statistikas pārvalde (CSP) uzsāks Pieaugušo izglītības apsekojumu, kuru reizi piecos gados veic visās Eiropas Savienības dalībvalstīs. Tā mērķis ir iegūt vispusīgu un starptautiski salīdzināmu informāciju par Latvijas pieaugušo iedzīvotāju 25–64 gadu vecumā piedalīšanos mūžizglītībā.

No 14. oktobra līdz 7. novembrim respondenti varēs aizpildīt aptaujas anketu elektroniski CSP vietnē https://e.csb.gov.lv. Elektroniskās aptaujas laikā darbosies bezmaksas konsultatīvais tālrunis 80000098 (darbdienās no 9.00 līdz 17.00). Ja anketa netiks aizpildīta elektroniski, no 2016. gada 10. novembra līdz 2017. gada 31. janvārim CSP intervētāji aptaujās respondentus telefonintervijā vai klātienē.

Apsekojumā aptaujās 9 tūkstošus personu no 25 līdz 64 gadu vecumam visā Latvijā, kuras izvēlētas nejauši, izmantojot aptauju izlašu veidošanas metodoloģiju. Respondentiem, kuri ir iekļauti izlasē, CSP ir nosūtījusi vēstuli ar aicinājumu piedalīties apsekojumā.

Respondentiem uzdos jautājumus par viņu pabeigto izglītību, piedalīšanos formālajā, neformālajā izglītībā, kā arī par mācīšanos ikdienā pēdējo 12 mēnešu laikā.

Apsekojumā iegūto  informāciju izmantos, lai apzinātu izglītošanās iespējas dažādos valsts reģionos un pilnveidotu pieaugušo apmācības sistēmu valstī. Vienotu apsekojuma metodoloģiju visā Eiropas Savienībā (ES) ir izstrādājis ES statistikas birojs Eurostat (Adult Education Surveyhttp://ec.europa.eu/eurostat/web/microdata/adult-education-survey).

Iepriekš šāds apsekojums Latvijā notika 2011. gadā. Tajā noskaidrots, ka 32 % iedzīvotāju 25–64 gadu vecumā piedalījās formālajā un neformālajā izglītībā, salīdzinājumam ES – vidēji 41 %. ES visvairāk mūžizglītībā piedalās Zviedrijas iedzīvotāji (72 %), Igaunijā – katrs otrais, bet Lietuvā – 29 %. Sievietes Latvijā aktīvāk piedalās mūžizglītībā nekā vīrieši – attiecīgi 37 % un 27 %.

No visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri piedalījās mūžizglītībā, 26 % apguva zināšanas sociālajās zinātnēs, komerczinībās un tiesībās, 15 % – veselības aprūpē un sociālajā labklājībā, 13 % – pakalpojumos, 11 % – pedagogu izglītībā un izglītības zinātnēs, 10 % – humanitārajās zinātnēs un mākslā. Apgūt jaunas prasmes inženierzinātnē, ražošanā un būvniecībā izvēlējās 8 % iedzīvotāju, bet dabaszinātnēs, matemātikā un IT – 7 %.

Papildu informācija par Pieaugušo izglītības apsekojumu pieejama saitē: www.csb.gov.lv/izglitiba

 

Mediju jautājumi:
Beate Danusēviča
Informācijas un komunikācijas daļa
E-pasts: media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366924, 27880666
www.csb.gov.lv
www.twitter.com/CSP_Latvija
www.facebook.com/csplatvija

 

Papildu informācija par apsekojumu:
Anita Švarckopfa
Kultūras, izglītības, veselības un zinātnes statistikas daļa
E-pasts: Anita [dot] Svarckopfa [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366648