Četru dienu darba vizītē CSP ieradušies Eurostat pārstāvji

29.11.2016

No šodienas līdz 2. decembrim četru dienu darba vizītē Centrālajā statistikas pārvaldē (CSP) ieradušies ES statistikas biroja Eurostat pārstāvji. Vizīte notiek saistībā ar šogad visās ES dalībvalstīs uzsākto jauno nacionālā kopienākuma (NKI) aprēķinu metožu un datu avotu pārbaudes ciklu, kas noslēgsies pēc gada.

Eurostat pārstāve I. Tvarijonaviciute uzsvēra, ka šai vizītei ir būtiska loma: “Tas ir ļoti liela apjoma, bet svarīgs darbs, kurā pārliecināsimies par NKI aprēķinu kvalitāti un diskutēsim par aprēķinu metodēm un datu avotiem.”

NKI ir būtisks valsts ekonomikas rādītājs, jo no tā tiek aprēķinātas valstu iemaksas ES budžetā.

2016. gada 1. aprīlī CSP ES statistikas birojam Eurostat nosūtīja atjaunoto vairāk par 600 lappusēm apjomīgo NKI avotu un metožu aprakstu un procesu tabulas, kas apraksta NKI aprēķinus atbilstoši EKS 2010 metodoloģijai, tādējādi uzsākot jauno NKI pārbaudes ciklu. Latvijai kā ES dalībvalstij šī būs otrā šāda veida Eurostat pārbaude.

Saskaņā ar NKI regulu1 dalībvalstis nodrošina Eurostat ar NKI avotu un metožu aprakstu. To papildina arī procesu tabulas, kas parāda visus nacionālo kontu sastādīšanas procesa soļus, sākot ar statistiskajiem datu avotiem un beidzot ar publicētajiem nacionālo kontu datiem.

Papildus NKI avotu un metožu aprakstu un procesu tabulu pārbaudei parasti tiek detalizēti izsekots katrs aprēķinu solis no datu avotiem līdz mājaslapā publicētajiem rezultātiem, lai pārliecinātos, vai NKI avotu un metožu aprakstā aprakstītais atbilst praksē lietotajam. Pēc katras šādas vizītes tiek sagatavots ziņojums par vizīti uz konkrēto valsti, ar kuru tiek iepazīstināti NKI komitejas locekļi. Konstatējot kādas neatbilstības, tiek noteikti katrai valstij konkrēti darbības punkti. Pēc tam var tikt veiktas papildu vizītes uz valstīm, lai novērtētu progresu un izvērtētu iespējamos problēmu risinājumus.

Bez CSP ekspertiem sanāksmēs piedalīsies arī Latvijas Bankas pārstāvji.

Informatīvo materiālu par NKI aprēķinu kompleksu un procedūru un ar to saistītām konsekvencēm var lejupielādēt CSP tīmekļa vietnē www.csb.gov.lv/nki.

1 2003. gada 15. jūlija Padomes regula Nr. 1287/2003 par to, kā saskaņot nacionālo kopienākumu tirgus cenās, kas nosaka NKI definīcijas un aprēķinus, kā arī noteikumus dalībvalstīm datu un papildus informācijas nosūtīšanai uz ES Statistikas biroju Eurostat.

  

Mediju jautājumi:
Sanda Rieksta
Informācijas un komunikācijas daļa
E-pasts: media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366621, 27880666
www.csb.gov.lv
www.twitter.com/CSP_Latvija
www.facebook.com/csplatvija