Apstrādes rūpniecības apgrozījums septembrī, salīdzinot ar augustu, pieauga par 3,5%

10.11.2014

Šī gada septembrī, salīdzinot ar augustu, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 3,5%, tai skaitā vietējā tirgū – par 3% un eksportā – par 4% (no tā eirozonā – par 7,1% un ārpus eirozonas – par 3,9%), liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.  

Apgrozījums, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, pieauga iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas nozarē – par 42,1% (pieaugums gan vietēja tirgū, gan eksportā), automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē – par 16,7% (pieaugums abos tirgos). Apgrozījuma kāpums abos tirgos bija arī pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs – kokapstrādē – par 9,2%, gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mašīnas un iekārtas, – par 5,7% un pārtikas produktu ražošanas nozarē – par 1%.

Salīdzinot ar 2013. gada septembri, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā samazinājās par 0,8%, un to ietekmēja apgrozījuma samazinājums vietējā tirgū par 3,2%. Eksportā bija pieaugums par 2,4%, ko nodrošināja apgrozījuma pieaugums ārpus eirozonas par 7,9% (eirozonā bija samazinājums par 6,6%).

Lielākais apgrozījuma samazinājums bija elektrisko iekārtu ražošanas nozarē – par 29,5% (tai skaitā vietējā tirgū – par 43,9%, eksportā – par 21,9%), iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 27,6% (krituma pamatā bija samazinājums vietējā tirgū – par 33%, bet eksportā bija pieaugums – par 2,5%), iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas nozarē – par 17,7% (samazinājums vietējā tirgū – par 27,2%, eksportā – par 7,2%). Apgrozījuma samazinājumu uzrādīja arī pārtikas produktu ražošanas nozare – par 1,2%, un to ietekmēja kritums eksportā par 10,2%, bet vietēja tirgū bija pieaugums par 2,5%.

Savukārt lielākais apgrozījuma kāpums abos tirgos bija kokapstrādē – par 15,6%, gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mašīnas un iekārtas – par 14,6% un mēbeļu ražošanas nozarē – par 24,2%.

2014. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar 2014. gada 2. ceturksni, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 1,4%, tai skaitā vietējā tirgū – par 3,3%, bet eksportā bija pieaugums par 0,9% (no tā eirozonā  bija pieaugums par 0,7%, bet ārpus eirozonas bija kritums par 0,2%).

2014. gada 3. ceturksnī, salīdzinot ar pērnā gada 3. ceturksni, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā samazinājās par 2,8%, tai skaitā vietējā tirgū – par 5,1%, bet eksportā bija pieaugums par 0,3%  (no tā ārpus eirozonas bija pieaugums – par 3,4%, bet eirozonā bija kritums par 5,1%).

2014. gada deviņos mēnešos, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 0,2%. Izaugsmes pamatā bija vietējais tirgus, pieaugums – par 1%, bet eksportā bija samazinājums – par 0,7% (no tā kritums bija eirozonā par 2,4%, ārpus eirozonas bija pieaugums par 0,3%). 

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas
2014. gada deviņos mēnešos %, salīdzinot ar 2013. gada atbilstošo periodu (kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzēs.

 

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
Tālr. 673668301 Rūpniecības apgrozījuma indekss – raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tā aprēķinā iekļauj ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes un apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījumu faktiskajās cenās. Par svariem izmanto rūpniecības apgrozījuma sadalījumu - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, apgrozījuma indekss netiek deflēts t.i. netiek ņemtas vērā cenu izmaiņas. Apgrozījumā ietver tikai pašražoto pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.