Apstrādes rūpniecības apgrozījums oktobrī samazinājās par 0,7%

09.12.2014

2014.gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 0,7%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Vietējā tirgū apgrozījums sarucis par 1,5%, bet eksportā audzis par 0,3% (no tā ārpus eirozonas – pieaugums par 2,7%, bet eirozonā - samazinājums par 3,9%).

Apgrozījuma samazinājums, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, bija automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē – par 10,3% (tai skaitā vietējā tirgū kritums par 53,2%, bet eksportā – pieaugums par 5%), gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas – par 7,7% (vietējā tirgū – par 8,9%, eksportā – par 5,9%) un koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 5,2% (vietējā tirgū – par 4,4%, eksportā – par 6,1%).  

Apgrozījuma pieaugums oktobrī, salīdzinot ar septembri, bija nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanas nozarē – par 7,8% (vietējā tirgū - par 9,7%, eksportā - par 3,1%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē – par 5,2% (vietējā tirgū - par 1,5%, eksportā - par 6,2%) un mēbeļu ražošanas nozarē – par 2,1% (vietējā tirgū – par 0,7%, eksportā – par 3,8%).

2014. gada oktobrī, salīdzinot ar 2013. gada attiecīgo periodu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības apgrozījums samazinājās par 3,2%. To ietekmēja kritums vietējā tirgū par 7,4%, savukārt eksportā  bija pieaugums par 2,2% (no tā ārpus eirozonas – kāpums par 8,2%, bet eirozonā - kritums par 7,8%).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas
2014. gada oktobrī  procentos, salīdzinot ar 2013. gada oktobri (kalendāri izlīdzināti dati)

 

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzēs.

 

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
Tālr. 67366830

 

________________________________________

Rūpniecības apgrozījuma indekss – raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tā aprēķinā iekļauj ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes un apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījumu faktiskajās cenās. Par svariem izmanto rūpniecības apgrozījuma sadalījumu - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, apgrozījuma indekss netiek deflēts t.i. netiek ņemtas vērā cenu izmaiņas. Apgrozījumā ietver tikai pašražoto pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.