Apstrādes rūpniecības apgrozījums oktobrī pieauga par 1,3%

09.12.2015

2015. gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga  par 1,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Kāpums bija eksportā par 4,1% (no tā eirozonā – par 1,4%, bet ārpus eirozonas – par 4,9%). Savukārt vietējā tirgū apgrozījums samazinājās par 1,2%.

Apgrozījuma pieaugums bija elektrisko iekārtu ražošanas nozarē – par 19,9%, gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mašīnas un iekārtas - par 5,4% un kokapstrādē – par 2,9%.

Savukārt apgrozījuma samazinājums pret iepriekšējo mēnesi bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē - par 19,1%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē – par 8,6% un mēbeļu ražošanas nozarē – par 7,9%.

Salīdzinot ar 2014. gada oktobri, apgrozījums apstrādes rūpniecībā pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem samazinājās par 1%, un to ietekmēja apgrozījuma kritums vietējā tirgū – par 4,9%. Savukārt eksportā bija kāpums par 3,6% (no tā eirozonā - par 36%, ārpus eirozonas kritums par 12,4%).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas 2015. gada oktobrī, salīdzinot ar 2014. gada oktobri (procentos, kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem pieejama CSP datubāzē sadaļā „Rūpniecība”.

1 Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tas tiek aprēķināts kā nedeflēts (faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi) svērtais indekss, par svariem lietojot rūpniecības apgrozījumu sadalījumā – vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā tiek ieskaitīti arī nepabeigtie ražojumi un produkcijas krājumi, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

 

Mediju jautājumi:

Beate Danusēviča, Kristīne Romanovska
Informācijas un komunikācijas daļa
media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366924, 67366621, 27880666
@CSP_Latvija 
 /csplatvija

 

Papildu informācija par datiem:

Irēna Bekmane
Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa
Irena [dot] bekmane [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr. 67366830