Apstrādes rūpniecības apgrozījums novembrī pieauga par 0,1 %

08.01.2016

2015. gada novembrī, salīdzinot ar oktobri, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 0,1 %, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Eksportā apstrādes rūpniecības apgrozījums pieauga par 0,7 % (no tā eirozonā – par 4,6 %, bet ārpus eirozonas bija kritums par 2,2 %), savukārt vietējā tirgū apgrozījums samazinājās par 0,5 %.

2015. gada novembrī salīdzinājumā ar oktobri apgrozījuma pieaugums bija datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē (par 17,8 %), automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē (par 12,8 %), mēbeļu ražošanas nozarē (par 8,8 %) un dzērienu ražošanas nozarē (par 3,7 %).

Apgrozījuma samazinājums pērn novembrī, salīdzinot ar oktobri, bija elektrisko iekārtu ražošanas nozarē (par 20,1 %), kā arī iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā (par 14,4 %). Kritums bija arī pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs: koksnes un koka izstrādājumu ražošanā (par 2,6 %), gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mašīnas un iekārtas (par 2,5 %) un pārtikas produktu ražošanā (par 0,3 %).

Salīdzinot ar 2014. gada novembri, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem samazinājās par 0,3 %, un to ietekmēja apgrozījuma kritums vietējā tirgū par 6,1 %. Eksportā apstrādes rūpniecībā bija kāpums par 7 % (no tā eirozonā – par 39,1 %, bet ārpus eirozonas – kritums par 10,1 %).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas 2015. gada novembrī, salīdzinot ar 2014. gada novembri (procentos, kalendāri izlīdzināti dati)

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma  indeksiem pieejama CSP datubāzē sadaļā „Rūpniecība”.

1Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. To aprēķina kā nedeflētu (faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi) svērto indeksu, par svariem lietojot rūpniecības apgrozījumu sadalījumā – vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā ieskaita arī nepabeigtos ražojumus un produkcijas krājumus, rūpniecības apgrozījuma indeksā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

 

Mediju jautājumi:
Beate Danusēviča, Kristīne Romanovska
Informācijas un komunikācijas daļa
media [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366924, 67366621, 27880666
www.twitter.com/csp_latvija
www.facebook.com/csplatvija

 

Papildu informācija par datiem:
Irēna Bekmane
Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa
Irena [dot] Bekmane [at] csb [dot] gov [dot] lv
Tālr.: 67366830