Apstrādes rūpniecības apgrozījums mēnesī krities par 2%, gada laikā pieaudzis par 2,1%

09.05.2014

Šī gada martā, salīdzinot ar februāri, apstrādes rūpniecības apgrozījums[1] pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 2%, tai skaitā vietējā tirgū – par 6,5%, bet eksportā bija pieaugums par 4,3% (no tā kāpums eirozonā par 6,2% un ārpus eirozonas – par 2,2%), liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Apgrozījuma samazinājums bija koksnes un koka izstrādājumu ražošanas nozarē – par 4,2% (samazinājums abos tirgos), pārtikas produktu ražošanas nozarē – par 0,2% (krituma pamatā bija vietējais tirgus, bet eksportā bija pieaugums), dzērienu ražošanas nozarē – par 6,2% (samazinājums abos tirgos).

Salīdzinot ar 2013.gada martu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 2,1%, tai skaitāvietējā tirgū par 2,7% un eksportā – par 1,4% (no tā eirozonā pieaugums par 7,8%, bet ārpus eirozonas bija samazinājums par 2%).

Apgrozījuma pieaugumu abos tirgos ietekmēja pēc īpatsvara lielākās apstrādes rūpniecības nozares: koksnes un koka izstrādājumu ražošana – par 13% (vietējā tirgū – par 13,2%, eksportā – par 12,9%), pārtikas produktu ražošana – par 5,6% (vietējā tirgū – par 1%, eksportā – par 19,4%) un metālapstrāde – par 5,6% (vietējā tirgū – par 6,6%, eksportā – par 4,2%).

2014.gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar 2013.gada 4.ceturksni, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem samazinājās par 1,5%, tai skaitā vietējā tirgū – par 0,1% un eksportā – par 3,4% (no tā eirozonā - par 5,5% un ārpus eirozonas - par 1,1%).

2014.gada 1.ceturksnī, salīdzinot ar pērnā gada 1.ceturksni, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 1,6%. Izaugsmes pamatā bija vietējais tirgus, pieaugums – par 6,8%, bet eksportā bija samazinājums – par 4% (no tā samazinājums ārpus eirozonas par 6,4%, bet eirozonā bija pieaugums par 0,7%).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas
2014.g. 1. ceturksnī %, salīdzinot ar 2013.g. 1. ceturksni
(kalendāri izlīdzināti dati)

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzēs

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
Tālr. 67366830


[1] Rūpniecības apgrozījuma indekss – raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tā aprēķinā iekļauj ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes un apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījumu faktiskajās cenās. Par svariem izmanto rūpniecības apgrozījuma sadalījumu - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, apgrozījuma indekss netiek deflēts t.i. netiek ņemtas vērā cenu izmaiņas. Apgrozījumā ietver tikai pašražoto pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.