Apstrādes rūpniecības apgrozījums maijā samazinājās par 4,6%

09.07.2015

Šī gada maijā, salīdzinot ar aprīli, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 4,6%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Kritums bija gan vietējā tirgū par 3,7%, gan eksportā – par 5,5% (no tā eirozonā par 8,4% un ārpus eirozonas – par 3,8%).

Lielākais apgrozījuma samazinājums bija citu transportlīdzekļu ražošanas nozarē (kuģu un laivu būve un dzelzceļa lokomotīvju un to ritošā sastāva ražošana), iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā – par 24,2%, ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē – par 21,4%. Kritums bija arī pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs: kokapstrādē – par 6,3%, gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mašīnas un iekārtas – par 2,7% un pārtikas produktu ražošanas nozarē – par 0,1%.

Savukārt apgrozījuma pieaugums pret iepriekšējo mēnesi bija tekstilizstrādājumu ražošanas nozarē – par 1,9%, papīra un papīra izstrādājumu ražošanas nozarē – par 0,6%, iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas nozarē – 0,5%, poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 0,3%, kā arī metālu ražošanas nozarē.

Salīdzinot ar 2014. gada maiju, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā samazinājās par 2%. To ietekmēja kritums vietējā tirgū par 7,8%, bet eksportā bija pieaugums – par 5,3% (no tā eirozonā kāpums – par 20,9%, ārpus eirozonas – kritums  par 3,3%).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas 2015. gada maijā, salīdzinot ar 2014. gada maiju (procentos, kalendāri izlīdzināti dati)

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma  indeksiem pieejama CSP datubāzē sadaļā „Rūpniecība”.

1Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tas tiek aprēķināts kā nedeflēts (faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi) svērtais indekss,  par svariem lietojot rūpniecības apgrozījumu sadalījumā – vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā tiek ieskaitīti arī nepabeigtie ražojumi un produkcijas krājumi, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

 

Papildu informācija:
Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa
Līga Pranča
Tālr.: 67366953