Apstrādes rūpniecības apgrozījums maijā samazinājās par 3%

09.07.2014

Šī gada maijā, salīdzinot ar aprīli, apstrādes rūpniecības apgrozījums[1] pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 3%, tai skaitā vietējā tirgū – par 3,6% un eksportā -  par 2,2% (no tā eirozonā samazinājums par 7,3%, bet ārpus eirozonas – pieaugums par 2,2%), liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Apgrozījums, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, samazinājās ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē – par 21,2%, un to ietekmēja apgrozījuma kritums eksportā par 37,5%, neskatoties uz apgrozījuma pieaugumu vietējā tirgū par 14,7%. Apgrozījums par 12,2% samazinājies arī gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanas nozarē (vietējā tirgū – par 14,9% un eksportā – par 4,6%), iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošanas nozarē – par 10,4% (vietējā tirgū – par 24,2%, eksportā – par 0,1%).

Kritums bija arī divās pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs: pārtikas produktu ražošanā – par 1,3% (vietējā tirgū – par 0,7%, eksportā – par 3,1%) un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas, – par 5,5%. To ietekmēja apgrozījuma samazinājums vietējā tirgū – par 9,5%, (eksportā bija pieaugums – par 1,7%).

Apgrozījuma pieaugums maijā, salīdzinot ar aprīli, bija mēbeļu ražošanas nozarē – par 10,8% (vietējā tirgū – par 18,7%, eksportā – par 0,2%), koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 2,4% (pieaugums eksportā – par 6,2%, bet vietējā tirgū bija samazinājums – par 0,5%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē – par 1,5% (pieaugums eksportā – par 4,2%, bet vietējā tirgū bija samazinājums – par 5%).

Salīdzinot ar 2013. gada maiju, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības apgrozījums pieauga par 0,1%, tai skaitā eksportā – par 0,6% (no tā kāpums ārpus eirozonas – par 3,8%, bet eirozonā – bija kritums par 4,5%), savukārt vietējā tirgū bija samazinājums par 0,2%.

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas

2014.g. maijā %, salīdzinot ar 2013.g. maiju (kalendāri izlīdzināti dati)

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzēs

 

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
Tālr. 67366830


[1]Rūpniecības apgrozījuma indekss – raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tā aprēķinā iekļauj ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes un apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījumu faktiskajās cenās. Par svariem izmanto rūpniecības apgrozījuma sadalījumu - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, apgrozījuma indekss netiek deflēts t.i. netiek ņemtas vērā cenu izmaiņas. Apgrozījumā ietver tikai pašražoto pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.