Apstrādes rūpniecības apgrozījums jūnijā pieauga par 1,1%

10.08.2015

Šī gada jūnijā, salīdzinot ar maiju, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 1,1%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Vietējā tirgū bija kāpums par 2,1%, bet eksports palika iepriekšējā mēneša līmenī, no tā eirozonā pieaugums par 1,1%, bet ārpus eirozonas samazinājums par 3,1%.

Salīdzinot ar 2014. gada jūniju, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 0,4%. To ietekmēja kāpums eksportā par 4,9% (no tā eirozonā – pieaugums par 29,9%, bet ārpus eirozonas – kritums par 7,8%), savukārt vietējā tirgū bija samazinājums par 3,1%.

2015. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar 2015. gada 1. ceturksni, apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem pieauga par 1,6%, tai skaitā eksportā kāpums par 4,8% (no tā ārpus eirozonas – pieaugums par 7,3%, bet eirozonā – kritums par 1,8%), savukārt vietējā tirgū bija samazinājums par 1%.

2015. gada 2. ceturksnī, salīdzinot ar iepriekšējā gada 2. ceturksni, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā palika iepriekšējā gada līmenī. Vietējā tirgū bija samazinājums par 5,6%, bet eksportā – pieaugums par 7,1% (no tā eirozonā – kāpums par 23,2%, bet ārpus eirozonas – kritums par 1,7%).

2015. gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar iepriekšējā gada atbilstošo periodu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apstrādes rūpniecības apgrozījums samazinājās par 1,3%. Kritums bija vietējā tirgū par 6,3%, bet eksportā bija pieaugums par 4,8%, un to ietekmēja kāpums eirozonā – par 22,3%, bet ārpus eirozonas – samazinājums par 4,8%.

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas 2015. gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar 2014. gada pirmo pusgadu (procentos, kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma  indeksiem pieejama CSP datubāzē sadaļā „Rūpniecība”.

1 Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tas tiek aprēķināts kā nedeflēts (faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi) svērtais indekss,  par svariem lietojot rūpniecības apgrozījumu sadalījumā – vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā tiek ieskaitīti arī nepabeigtie ražojumi un produkcijas krājumi, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

 

 

Papildu informācija:
Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa
Līga Pranča
Tālr.: 67366953