Apstrādes rūpniecības apgrozījums jūlijā samazinājās par 0,3%, gada laikā pieaugums par 1%

09.09.2013

Apstrādes rūpniecības apgrozījums pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās 2013.gada jūlijā, salīdzinot ar 2013.gada jūniju,samazinājās par 0,3%, tai skaitā vietējā tirgū – par 0,6%, bet eksportā bija pieaugums par 0,2%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Apstrādes rūpniecības apgrozījums1 raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību.

Lielākais apgrozījuma samazinājums salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi bija iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā (kuģu un laivu remonts un apkope, visāda veida iekārtu un ierīču remonts un apkope, ražošanas iekārtu un ierīču uzstādīšana) – par 10,9% (vietējā tirgū samazinājums – par 15,1%, bet eksportā pieaugums par 23%), automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē – par 9% (samazinājums eksportā par 11,7%, bet vietējā tirgū pieaugums par 2,6%) un dzērienu ražošanas nozarē – par 6,6% (samazinājums vietējā tirgū par 8,9%, bet eksportā bija pieaugums par 1,4%). Apgrozījuma kritums gan vietējā tirgū, gan eksportā, bija vērojams arī pēc īpatsvara lielākajās nozarēs: kokapstrādē – par 5,8% un metālapstrādē – par 5,4%. Pārtikas produktu ražošanas nozare palika iepriekšējā mēneša līmenī.

Salīdzinot ar jūniju, apgrozījuma pieaugums bija citu transportlīdzekļu ražošanas nozarē (kuģu un laivu būve un dzelzceļa lokomotīvju un to ritošā sastāva ražošana) – par 47% (pieaugums gan vietējā tirgū, gan eksportā), elektrisko iekārtu ražošanā – par 11,3% (pieaugums abos tirgos) un ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē – par 8,3% (izaugsmes pamatā bija eksports, bet vietējā tirgū bija samazinājums).

Salīdzinot ar 2012.gada jūliju, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 1%, tai skaitā vietējā tirgū – par 5,2%, bet eksportā bija samazinājums par 4,4%.

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas
2013.gada jūlijā %, salīdzinot ar 2012.gada jūliju (kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzē.

 

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Ramona Skakunova
Tālr. 67366953

 


1 Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā tiek ietverti arī nepabeigtie ražojumi un produkcijas krājumi, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.