Apstrādes rūpniecības apgrozījums jūlijā pieauga par 0,3%

08.09.2015

2015. gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 0,3%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Apgrozījums eksportā pieauga par 1,3% (uz eirozonu – par 7%, bet ārpus eirozonas – kritums  par 4,1%). Savukārt vietējā tirgū apgrozījums samazinājās par 0,5%.

Apgrozījuma pieaugums bija mēbeļu ražošanas nozarē par 5,2% (pieaugums vietējā tirgū, bet eksportā – samazinājums), gatavo metālizstrādājumu ražošanas, izņemot mašīnas un iekārtas, nozarē – par 4,6% (apgrozījuma kāpums abos tirgos) un datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē – par 4,6% (apgrozījuma kāpums abos tirgos).

Savukārt apgrozījuma samazinājums pret iepriekšējo mēnesi bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē par 10,5%, automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē – par 9,9% un gumijas un plastmasas izstrādājumu ražošanas nozarē – par 7,6%.

Salīdzinot ar 2014. gada jūliju, apgrozījums apstrādes rūpniecībā pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem samazinājās par 0,2%, un to ietekmēja kritums vietējā tirgū par 3,8%. Eksportā apgrozījums pieauga  par 4,7% (eirozonā kāpums  par 28,9%, ārpus eirozonas kritums  par 8,8%).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas 2015. gada jūlijā, salīdzinot ar 2014. gada jūliju

(procentos, kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma  indeksiem pieejama CSP datubāzē sadaļā „Rūpniecība”.

 

1 Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tas tiek aprēķināts kā nedeflēts (faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi) svērtais indekss, par svariem lietojot rūpniecības apgrozījumu sadalījumā – vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā tiek ieskaitīti arī nepabeigtie ražojumi un produkcijas krājumi, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

 

 

Papildu informācija:
Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
67366830