Apstrādes rūpniecības apgrozījums augustā samazinājās par 1,9%

09.10.2015

2015. gada augustā salīdzinājumā ar jūliju apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās samazinājās par 1,9%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.Apgrozījuma samazinājums bija eksportā par 4,5% (kritums ārpus eirozonas – par 4,9%, bet uz eirozonu pieaugums – par 3,1%). Savukārt vietējā tirgū apgrozījums pieauga par 0,3%.

Apgrozījuma samazinājums bija metālu ražošanas nozarē, citu transportlīdzekļu ražošanas nozarē (kuģu un laivu būve un dzelzceļa lokomotīvju un to ritošā sastāva ražošana), automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē – par 9%, elektrisko iekārtu ražošanas nozarē – par 8,3% un tekstilizstrādājumu ražošanas nozarē – par 7,6%. Kritums bija arī pēc īpatsvara lielākajās apstrādes rūpniecības nozarēs: kokapstrādē – par 2,8% un gatavo metālizstrādājumu ražošanas nozarē, izņemot mašīnas un iekārtas – par 6%.

Savukārt apgrozījuma pieaugums pret iepriekšējo mēnesi bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē - par 19,5%, dzērienu ražošanas nozarē – par 15,8% un mēbeļu ražošanas nozarē – par 4,1%.

Salīdzinot ar 2014. gada augustu, apgrozījums apstrādes rūpniecībā pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem pieauga par 0,2%, unto ietekmēja apgrozījuma kāpums eksportā par 1,4% (no tā eirozonā - par 32,4%, ārpus eirozonas kritums par 13,8%), savukārt vietējā tirgū bija kritums par 0,7%.

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas 2015. gada augustā, salīdzinot ar 2014. gada augustu (procentos, kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma  indeksiem pieejama CSP datubāzē sadaļā „Rūpniecība”.

Rūpniecības apgrozījuma indekss raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tas tiek aprēķināts kā nedeflēts (faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi) svērtais indekss,  par svariem lietojot rūpniecības apgrozījumu sadalījumā – vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā tiek ieskaitīti arī nepabeigtie ražojumi un produkcijas krājumi, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

 

Papildu informācija:
Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
67366830