Apstrādes rūpniecības apgrozījums augustā pieauga par 1,6%

09.10.2013

Apstrādes rūpniecības apgrozījumspēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās augustā, salīdzinot ar jūliju, pieauga par 1,6%, tai skaitā vietējā tirgū – par 2,3% un eksportā - par 0,7%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Apstrādes rūpniecības apgrozījums1 raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību.

Lielākais apgrozījuma pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi bija automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanas nozarē – par 37,6% (izaugsmes pamatā bija vietējais tirgus, pieaugums – 2,7 reizes, bet eksportā bija samazinājums par 4.6%), apģērbu ražošanas nozarē – par 13,7% (vietējā tirgū – par 9,4%, eksportā – par 15,3%) un elektrisko iekārtu ražošanas nozarē – par 8,9% (vietējā tirgū – par 22,8%, eksportā – par 2,5%). Apgrozījuma kāpums bija vērojams arī pēc īpatsvara lielākajās nozarēs: kokapstrādē – par 8,2%, metālapstrādē – par 2% un pārtikas produktu ražošanas nozarē – par 1,6%.

Salīdzinot ar jūliju, apgrozījuma samazinājums bija citu transportlīdzekļu ražošanas nozarē (kuģu un laivu būve un dzelzceļa lokomotīvju un to ritošā sastāva ražošana) – par 63,2% (samazinājums eksportā, bet vietējā tirgū bija pieaugums), poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā – par 3,6% (vietējā tirgū – samazinājums, bet eksportā – pieaugums), metālu ražošanas nozarē – par 2,7% (samazinājums abos tirgos).

Salīdzinot ar 2012. gada augustu, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā samazinājās par 0,7%, tai skaitā eksportā – par 7,8%, bet vietējā tirgū bija pieaugums par 5%. Lielākais apgrozījuma samazinājums, salīdzinot ar pērnā gada augustu, bija metālu ražošanas nozarē – par 82,2% un citu transportlīdzekļu ražošanas nozarē – par 45,3%. Abām nozarēm krituma pamatā bija eksporta samazinājums.

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas

2013. gada augustā %, salīdzinot ar 2012. gada augustu (kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde1 Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā tiek ietverti arī nepabeigtie ražojumi un produkcijas krājumi, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.