Apstrādes rūpniecības apgrozījums aprīlī pieauga par 2,5%

08.06.2015

2015. gada aprīlī, salīdzinot ar martu, apstrādes rūpniecības apgrozījums1  pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 2,5%, ko ietekmēja kāpums eksportā – par 6,1% (no tā eirozonā par 0,3% un ārpus eirozonas – par 10%), bet  vietējā tirgū bija samazinājums par 0,6%, liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Apgrozījuma pieaugumu eksportā ietekmēja realizētās produkcijas kāpums citu transportlīdzekļu ražošanas nozarē (kuģu un laivu būve, dzelzceļa lokomotīvju un to ritošā sastāva ražošana), ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē un metālu ražošanas nozarē.

Salīdzinot ar 2014. gada aprīli, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 1,2%, ko veicināja pieaugums eksportā par 10,6% (no tā eirozonā - par 23,6%, ārpus eirozonas -  par 3%), bet vietējā tirgū bija kritums par 6,6%.

Apgrozījuma pieaugums abos tirgos bija citu transportlīdzekļu ražošanas nozarē, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē un ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē.

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas 2015. gada aprīlī, salīdzinot ar 2014. gada aprīli (procentos, kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāka informācija par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma  indeksiem pieejama CSP datubāzē sadaļā "Rūpniecība".

 

1 Rūpniecības apgrozījuma indekss – raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tas tiek aprēķināts kā nedeflēts (faktiskajās cenās, neizslēdzot cenu ietekmi) svērtais indekss, par svariem lietojot rūpniecības apgrozījumu sadalījumā - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, kurā tiek ieskaitīti arī nepabeigtie ražojumi un produkcijas krājumi, apgrozījumā ietver tikai pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.

 

Papildu informācija:
Rūpniecības un būvniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
67366830