Apstrādes rūpniecības apgrozījums aprīlī pieauga par 1,4%

09.06.2014

Šī gada aprīlī, salīdzinot ar martu, apstrādes rūpniecības apgrozījums1 pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem faktiskajās cenās pieauga par 1,4%, tai skaitā vietējā tirgū – par 3,2%, bet eksportā bija samazinājums par 0,8% (no tā kritums ārpus eirozonas – par 2,5%, bet eirozonā – bija kāpums par 1,1%), liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Apgrozījuma pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, bija pēc īpatsvara lielākās apstrādes rūpniecības nozarēs: koksnes un koka izstrādājumu ražošanā – par 3,7% (vietējā tirgū – par 5,3%, eksportā – par 1,6%), pārtikas produktu ražošanā – par 5,9% (vietējā tirgū – par 7,4%, eksportā – par 2,1%) un gatavo metālizstrādājumu ražošanā, izņemot mašīnas un iekārtas – par 8% (vietējā tirgū – par 10,3%, eksportā – par 4,1%). Savukārt apgrozījuma samazinājums bija ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanas nozarē – par 7,7% (vietējā tirgū – par 9,5%, eksportā – par 6,9%), datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanas nozarē – par 13,2% (vietējā tirgū – par 28,2%, eksportā – par 4,6%) un iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā (kuģu un laivu remonts un apkope, visādu veidu iekārtu un ierīču remonts un apkope, ražošanas iekārtu un ierīču uzstādīšana) – par 12,7% (vietējā tirgū – par 5,7%, eksportā – par 34,9%).

Salīdzinot ar 2013. gada aprīli, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem apgrozījums apstrādes rūpniecībā pieauga par 9%, tai skaitā vietējā tirgū par 13% un eksportā – par 4,4% (no tā eirozonā – par 3,8% un ārpus eirozonas – par 5,1%).

Atsevišķu apstrādes rūpniecības nozaru apgrozījuma pārmaiņas
2014.gada aprīlī %, salīdzinot ar 2013.gada aprīli (kalendāri izlīdzināti dati)

Datu avots: Centrālā statistikas pārvalde

Plašāku informāciju par sezonāli izlīdzinātiem, kalendāri izlīdzinātiem un neizlīdzinātiem rūpniecības produkcijas apgrozījuma indeksiem var skatīt CSP datubāzēs.

 

Papildu informācija:
Rūpniecības statistikas daļa
Irēna Bekmane
Tālr. 673668301 Rūpniecības apgrozījuma indekss – raksturo ikmēneša rūpniecības preču un pakalpojumu tirgus pieprasījuma attīstību. Tā aprēķinā iekļauj ieguves rūpniecības un karjeru izstrādes un apstrādes rūpniecības uzņēmumu apgrozījumu faktiskajās cenās. Par svariem izmanto rūpniecības apgrozījuma sadalījumu - vietējais tirgus un eksports. Atšķirībā no saražotās rūpniecības produkcijas, apgrozījuma indekss netiek deflēts t.i. netiek ņemtas vērā cenu izmaiņas. Apgrozījumā ietver tikai pašražoto pārdoto produkciju un sniegtos rūpnieciskos pakalpojumus.