Aija Žīgure: „Ir jāstiprina Centrālās statistikas pārvaldes kā vadošās statistikas iestādes loma”

04.04.2013

Šodien, 4.aprīlī, Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) priekšniece Aija Žīgure tikās ar Eiropas statistikas biroja (Eurostat) ģenerāldirektoru Valteru Radermaheru (Walter Radermacher), lai iepazīstinātu ar stratēģiskajiem attīstības virzieniem Latvijas oficiālajā statistikā un uzklausītu aktualitātes Eiropas statistikas sistēmā.

Kā atzīmēja A.Žīgure, iepriekšējā šāda līmeņa vizīte notika pirms trīs ar pusi gadiem, kuru laikā piedzīvotas lielas pārmaiņas gan Eiropā, gan pasaulē, tostarp ekonomikas lejupslīde un atgriešanās uz izaugsmes ceļa. Tikšanās laikā A.Žīgure iepazīstināja ar stratēģiskajiem attīstības virzieniem Latvijas oficiālajā statistikā un ar galvenajiem CSP darbības virzieniem.

„Latvijā statistikas sistēma šobrīd ir decentralizēta, jo statistikas datu vākšanā, apstrādē un analīzē ir iesaistītas 27 dažādas valsts iestādes. Ir jāstiprina CSP kā vadošās statistikas iestādes loma un jāpalielina administratīvo datu avotu izmantošana statistikas iegūšanā”, norādīja CSP priekšniece.

V. Radermahers savukārt atzīmēja Eiropas statistikas biroja nākotnes izaicinājumus, jo arī Eurostat dodas statistikas modernizācijas virzienā un cenšas ieklausīties visu dalībvalstu statistikas attīstības virzienos.

„Informācijas sabiedrībā datiem ir liela nozīme,” atzīmēja V. Radermahers. „Lēmumu pieņēmēji ne vienmēr ir pilnībā informēti un augstas kvalitātes dati ne vienmēr ir savlaicīgi pieejami. Tāpēc mūsu izaicinājums ir statistikas produktu virzīšana tā, lai tie atbilstu statistikas lietotāju prasībām.”

V. Radermahers uzsvēra, ka ir jāiet efektivizēšanas un standartizēšanas virzienā, piemēram, jāievieš vienotas datu apstrādes metodes visās valstīs. Viņš norādīja, ka dalībvalstis perspektīvā varēs izmantot jau sagatavotus un pārbaudītus Eiropas statistikas sistēmas risinājumus, tādējādi rodot resursu ietaupījumu. Pavisam Eiropas statistikas sistēmā 27 dalībvalstīs ir nodarbināti 50 000 darbinieku.

V. Radermahers norādīja arī uz institucionalizācijas nozīmi: „Esam nevis 27 atsevišķas valstis, bet gan 27 sadarbības partneri. Kopā esam institūcijas, kurām jānodrošina augstas kvalitātes informācija. Kad statistiku izmanto pārrobežu lēmumu pieņemšanai, piemēram par ES fondu finansējuma sadali, datiem jābūt kvalitatīviem un uzticamiem.”

Tikšanās notika Valtera Radermahera divu dienu vizītes Latvijā ietvaros, kuras laikā Eurostat ģenerāldirektors tiekas arī ar ekonomikas ministru, Latvijas Bankas prezidentu un finanšu ministru. Pirms Latvijas apmeklējuma V. Radermahers ticies ar Lietuvas amatpersonām.

  

No kreisās puses: CSP priekšnieka vietnieks Norberts Tālers, CSP priekšniece Aija Žīgure, Eurostat ģenerāldirektors Valters Radermahers (Walter Radermacher), CSP priekšnieka vietnieks Kaspars Misāns

No kreisās puses: CSP priekšniece Aija Žīgure un Eurostat ģenerāldirektors Valters Radermahers (Walter Radermacher)

Sanda Rieksta
CSP sabiedrisko attiecību speciāliste
67366621; 27880666
sanda [dot] rieksta [at] csb [dot] gov [dot] lv